Aleksandra Gaczek

adwokat

Prowadzę kancelarię adwokacką w Katowicach, ale działam na terenie całego Śląska i okolic. Doradzam klientom i reprezentuję ich przed sądem w sprawach rodzinnych...
[Więcej >>>]

Czy można uchylić lub zmienić obowiązek alimentacyjny z datą wsteczną?

Aleksandra Gaczek10 listopada 20212 komentarze

Chcę opowiedzieć Ci o pewnej sytuacji. Para po rozwodzie, dzieci mieszkają z matką, jedno z dzieci – nastolatka, podejmuje decyzję, że na jakiś czas, z góry nieokreślony, zamieszka z ojcem.

Ojciec miesięcznie łożył na dzieci alimenty. Po przeprowadzce dziecka dzwoni do byłej małżonki z pytaniem co z alimentami, bo dziecko jest dalej z nim, a zbliża się dziesiąty…

Matka początkowo myśląc, że przeprowadzka dziecka nie wpływa na obowiązek alimentacyjny, postanawia jednak skonsultować ten temat z adwokatem i kontaktuje się ze mną.

Czy można uchylić lub zmienić obowiązek alimentacyjny z datą wsteczną?Odpowiedź brzmi – tak, w obowiązku alimentacyjnym nic się nie zmieniło, nadal ojciec ma łożyć na córkę, bo takie jest prawomocne orzeczenie, nic się tutaj nie zmienia.

Ale czy na pewno? Prawnie na tę chwilę owszem, nie zmienia się nic. Natomiast zmienił się stan faktyczny bo córka zamieszkała z ojcem i jest teraz „na garnuszku taty”.

Podjęłyśmy z matką decyzję, że w tej sytuacji ojciec zapłaci alimenty, ale o kwotę niższą niż koszty wyżywienia córki, bo przecież to ojciec obecnie ponosi ten koszt.

Pozostałe koszty w dalszym ciągu obciążają matkę. Takie rozwiązanie jest przede wszystkim przyzwoite, ale też prawnie zasadne.

Można uchylić lub zmienić obowiązek alimentacyjny wstecznie

Dzieje się tak dlatego, że można dochodzić uchylenia, ale i obniżenia obowiązku alimentacyjnego wstecznie.

Osoba zobowiązana do świadczeń alimentacyjnych może dochodzić zmniejszenia tych świadczeń lub ograniczenia czasu ich trwania także za okres poprzedzający wytoczenie powództwa, jeżeli w tym okresie zaszły okoliczności usprawiedliwiające takie żądanie.

Ponadto osoba zobowiązana do płacenia alimentów może również złożyć wniosek o zabezpieczenie swojego żądania, w tym poprzez wstrzymanie egzekucji, jeśli alimenty są egzekwowane przez komornika.

Dlatego mimo stanu prawnego, który uprawniałby matkę do pobierania alimentów, rozwiązaniem lepszym, bo perspektywicznym i pozwalającym zaoszczędzić dodatkowe koszty, będzie faktyczne obniżenie alimentów o koszty, jakie ponosi ojciec, kiedy córka przebywa u niego.

Warto jednak zadbać o to, aby mieć ślad takich ustaleń, najlepiej w postaci maila lub sms-a.

***

Po przeczytaniu: “Czy można uchylić lub zmienić obowiązek alimentacyjny z datą wsteczną?”, zapraszam również do lektury:

 

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez GGK Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    sara 29 grudnia, 2021 o 13:11

    Bardzo ciekawy wpis pozdrawiam.

    Odpowiedz

    Aleksandra Gaczek 1 stycznia, 2022 o 23:21

    Dziękuję, cieszę się. Pozdrawiam!

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez GGK Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: