Aleksandra Gaczek

adwokat

Prowadzę kancelarię adwokacką w Katowicach, ale działam na terenie całego Śląska i okolic. Doradzam klientom i reprezentuję ich przed sądem w sprawach rodzinnych...
[Więcej >>>]

Ile się czeka na rozwód w Katowicach?

Aleksandra Gaczek17 kwietnia 20204 komentarze

Ile się czeka na rozwód w Katowicach i jak długo trzeba oczekiwać na sprawę rozwodową w sądzie katowickim to właściwie problem trochę techniczny, ponieważ to pytanie zawsze się pojawia przy udzielaniu porad w sprawach rozwodowych.

Wiesz zapewne, że dla większości osób zamieszkałych na Śląsku sądem, który orzeknie rozwód, będzie Sąd Okręgowy w Katowicach.  

Zatem ile się czeka na rozwód w Katowicach
w tutejszym Sądzie Okręgowym? 

Od daty złożenia pozwu do daty wyznaczenia pierwszej rozprawy mija przeważnie okres od 3 do 4 miesięcy.

Niemniej nie bez kozery użyłam zwrotu „przeważnie”, gdyż jak się zapewne domyślasz – bywają sytuacje, w których w/w termin ulega skróceniu.

I wtedy rozprawa wyznaczana jest znacznie szybciej, już nawet po upływie miesiąca od złożenia pisma procesowego.

Niemniej chcę, byś zdawał sobie sprawę z tego, iż może zdarzyć się taka sytuacja (i zdarza się to dosyć często, przynajmniej w mojej praktyce), że Sąd orzekający w sprawie wyznaczy w miarę nieodległy termin w Twojej sprawie.

Przy czym będzie to termin posiedzenia, na którym rozpatrywany będzie wniosek o zabezpieczenie, jeśli notabene taki złożysz (np. w przedmiocie zabezpieczenia alimentów lub kontaktów z małoletnim dzieckiem), a dopiero na tymże posiedzeniu Sąd poda kolejny termin – i będzie to właśnie rzeczona rozprawa. 

Rozwód szybciej?

Natomiast nic nie szkodzi „poprosić” Sąd, by na tym posiedzeniu tak naprawdę przeprowadził właściwą rozprawę.

Warunki są dwa:

pierwszy: Sąd musi dysponować w tym momencie odpowiednią ilością czasu na wokandzie, czyli mieć przeznaczoną na Twoją sprawę odpowiednią ilość wolnego czasu (z reguły musi to być 1,5 h);

drugi: strony postępowania, czyli Ty i Twój małżonek musicie być „dogadani” w sprawie rozwodu, czyli mieć uzgodnione wszystkie istotne elementy Waszego rozstania, tj. np. czy rozwód ma być z orzekaniem o winie, czy też nie, jaka ma być wysokość alimentów, czy sąd ma ustalać kontakty z Waszym małoletnim dzieckiem (dziećmi), itd.

Niemniej musisz zdawać sobie sprawę z tego, iż jest to z reguły dobra wola Sądu i Sąd może przychylić się do Twojej prośby, ale nie musi…

Co więcej – czasami Sąd chciałby się do niej przychylić, ale właśnie – o czym wspomniałam powyżej – nie dysponuje wolnym czasem na wokandzie.

Tak więc lepiej przygotować się na to, że czas oczekiwania na rozwód w Katowicach wynosi od 3 do 4 miesięcy, a zawsze miło zostać pozytywnie zaskoczonym.

Przygotowała:

Aleksandra Gaczek
adwokat

Przyda Ci się: Kodeks rodzinny i opiekuńczy Dz. U. 1964 Nr 9 poz. 59

Słowa kluczowe: rozwód Katowice; rozwody Katowice; dobry adwokat rozwód Katowice opinie; pozew o rozwód Katowice; prawnik rozwód Katowice; rozwód Katowice sąd; rozwód w Katowicach; pozew o rozwód so Katowice; rozwód za porozumieniem stron Katowice.

Zapamiętaj: Czas oczekiwania na rozwód w Katowicach wynosi z reguły od 3 do 4 miesięcy, ale w poszczególnych sytuacjach może się różnić in plus, bądź in minus.

***

Rozwód w Katowicach

Wiele osób pyta mnie o specyfikę spraw rozwodowych w Katowicach. 

Sądem, który orzeka w sprawach o rozwód w Katowicach jest Sąd Okręgowy w Katowicach. Nie ma innego Sądu, który byłby właściwy, jeśli strony zamieszkują w obszarze właściwości tego Sądu.

Dalej przeczytasz pozwie o rozwód i podziale majątku przy rozwodzie… [Czytaj dalej…]

Zdjęcie: Christian Fregnan

***

Czytaj też:

Intercyza – co to jest i na czym polega.

Leasing po rozwodzie

Przemoc w rodzinie

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez GGK Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Sebastian 30 stycznia, 2021 o 21:20

  Niestety mało osób zdaje sobie sprawę z przepisów kodeksu rodzinnego. Nie wspomnę już o obowiązkach spoczywających na małżonkach, nawet w trakcie sprawy rozwodowej lub faktycznej separacji.

  Odpowiedz

  Aleksandra Gaczek 3 lutego, 2021 o 13:10

  To prawda, częsta jest sytuacja, że strona uważa że skoro pożycie ustało, to ustały wszelkie obowiązki. Tak niestety sytuacja małżeńska, nawet w toku rozwodu, nie wygląda.
  Pozdrawiam, adw. Aleksandra Gaczek

  Odpowiedz

  Atena 3 lutego, 2021 o 12:36

  Witam
  Ja pozew złożyłam pod koniec sierpnia 2020 roku
  W styczniu dostałam poinformowana sąd w Katowicach że mam pierwszą rozprawę na 9 marca
  Tak więc czekałam długo
  Wspomnę że nie mam małoletnich dzieci
  Rozwodzę się po 27 latach wspólnego pożycia.No cóż Życie.

  Odpowiedz

  Aleksandra Gaczek 3 lutego, 2021 o 13:08

  To faktycznie długo. Pytanie, czy pozew był kompletny, czy wymagał uzupełnienia braków, czy miało miejsce ubieganie się o zwolnienie od kosztów. Przeważnie czekam na pierwszą informację z Sądu (nie zawsze jest to już termin rozprawy) do 3 miesięcy. Zdarzają się sytuacje, w których przykładowo pozwany nie odbiera korespondencji, wówczas doręczenie wymaga dodatkowych czynności ze strony powoda i Sądu, stad mogą wynikać opóźnienia.
  Pozdrawiam, adw. Aleksandra Gaczek

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez GGK Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: