Ile się czeka na rozwód w Katowicach i jak długo trzeba oczekiwać na sprawę rozwodową w sądzie katowickim to właściwie problem trochę techniczny, ponieważ to pytanie zawsze się pojawia przy udzielaniu porad w sprawach rozwodowych.
Wiesz zapewne, że dla większości osób zamieszkałych na Śląsku sądem, który orzeknie rozwód, będzie Sąd Okręgowy w Katowicach.
Zatem ile się czeka na rozwód w Katowicach
w tutejszym Sądzie Okręgowym?
Od daty złożenia pozwu do daty wyznaczenia pierwszej rozprawy mija przeważnie okres od 3 do 4 miesięcy.
Niemniej nie bez kozery użyłam zwrotu „przeważnie”, gdyż jak się zapewne domyślasz – bywają sytuacje, w których w/w termin ulega skróceniu.
I wtedy rozprawa wyznaczana jest znacznie szybciej, już nawet po upływie miesiąca od złożenia pisma procesowego.
Niemniej chcę, byś zdawał sobie sprawę z tego, iż może zdarzyć się taka sytuacja (i zdarza się to dosyć często, przynajmniej w mojej praktyce), że Sąd orzekający w sprawie wyznaczy w miarę nieodległy termin w Twojej sprawie.
Przy czym będzie to termin posiedzenia, na którym rozpatrywany będzie wniosek o zabezpieczenie, jeśli notabene taki złożysz (np. w przedmiocie zabezpieczenia alimentów lub kontaktów z małoletnim dzieckiem), a dopiero na tymże posiedzeniu Sąd poda kolejny termin – i będzie to właśnie rzeczona rozprawa.
Rozwód szybciej?
Natomiast nic nie szkodzi „poprosić” Sąd, by na tym posiedzeniu tak naprawdę przeprowadził właściwą rozprawę.
Warunki są dwa:
pierwszy: Sąd musi dysponować w tym momencie odpowiednią ilością czasu na wokandzie, czyli mieć przeznaczoną na Twoją sprawę odpowiednią ilość wolnego czasu (z reguły musi to być 1,5 h);
drugi: strony postępowania, czyli Ty i Twój małżonek musicie być „dogadani” w sprawie rozwodu, czyli mieć uzgodnione wszystkie istotne elementy Waszego rozstania, tj. np. czy rozwód ma być z orzekaniem o winie, czy też nie, jaka ma być wysokość alimentów, czy sąd ma ustalać kontakty z Waszym małoletnim dzieckiem (dziećmi), itd.
Niemniej musisz zdawać sobie sprawę z tego, iż jest to z reguły dobra wola Sądu i Sąd może przychylić się do Twojej prośby, ale nie musi…
Co więcej – czasami Sąd chciałby się do niej przychylić, ale właśnie – o czym wspomniałam powyżej – nie dysponuje wolnym czasem na wokandzie.
Tak więc lepiej przygotować się na to, że czas oczekiwania na rozwód w Katowicach wynosi od 3 do 4 miesięcy, a zawsze miło zostać pozytywnie zaskoczonym.
Przygotowała:
Aleksandra Gaczek
adwokat
Przyda Ci się: Kodeks rodzinny i opiekuńczy Dz. U. 1964 Nr 9 poz. 59
Słowa kluczowe: rozwód Katowice; rozwody Katowice; dobry adwokat rozwód Katowice opinie; pozew o rozwód Katowice; prawnik rozwód Katowice; rozwód Katowice sąd; rozwód w Katowicach; pozew o rozwód so Katowice; rozwód za porozumieniem stron Katowice.
Zapamiętaj: Czas oczekiwania na rozwód w Katowicach wynosi z reguły od 3 do 4 miesięcy, ale w poszczególnych sytuacjach może się różnić in plus, bądź in minus.
***
Rozwód w Katowicach
Wiele osób pyta mnie o specyfikę spraw rozwodowych w Katowicach.
Sądem, który orzeka w sprawach o rozwód w Katowicach jest Sąd Okręgowy w Katowicach. Nie ma innego Sądu, który byłby właściwy, jeśli strony zamieszkują w obszarze właściwości tego Sądu.
Dalej przeczytasz pozwie o rozwód i podziale majątku przy rozwodzie… [Czytaj dalej…]
***
Czytaj też:
{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Niestety mało osób zdaje sobie sprawę z przepisów kodeksu rodzinnego. Nie wspomnę już o obowiązkach spoczywających na małżonkach, nawet w trakcie sprawy rozwodowej lub faktycznej separacji.
To prawda, częsta jest sytuacja, że strona uważa że skoro pożycie ustało, to ustały wszelkie obowiązki. Tak niestety sytuacja małżeńska, nawet w toku rozwodu, nie wygląda.
Pozdrawiam, adw. Aleksandra Gaczek
Witam
Ja pozew złożyłam pod koniec sierpnia 2020 roku
W styczniu dostałam poinformowana sąd w Katowicach że mam pierwszą rozprawę na 9 marca
Tak więc czekałam długo
Wspomnę że nie mam małoletnich dzieci
Rozwodzę się po 27 latach wspólnego pożycia.No cóż Życie.
To faktycznie długo. Pytanie, czy pozew był kompletny, czy wymagał uzupełnienia braków, czy miało miejsce ubieganie się o zwolnienie od kosztów. Przeważnie czekam na pierwszą informację z Sądu (nie zawsze jest to już termin rozprawy) do 3 miesięcy. Zdarzają się sytuacje, w których przykładowo pozwany nie odbiera korespondencji, wówczas doręczenie wymaga dodatkowych czynności ze strony powoda i Sądu, stad mogą wynikać opóźnienia.
Pozdrawiam, adw. Aleksandra Gaczek