Aleksandra Gaczek

adwokat

Prowadzę kancelarię adwokacką w Katowicach, ale działam na terenie całego Śląska i okolic. Doradzam klientom i reprezentuję ich przed sądem w sprawach rodzinnych...
[Więcej >>>]

Ile się czeka na rozwód w Katowicach?

Aleksandra Gaczek17 kwietnia 2020Komentarze (0)

Ile się czeka na rozwód w Katowicach i jak długo trzeba oczekiwać na sprawę rozwodową w sądzie katowickim to właściwie problem trochę techniczny, ponieważ to pytanie zawsze się pojawia przy udzielaniu porad w sprawach rozwodowych.

Wiesz zapewne, że dla większości osób zamieszkałych na Śląsku Sądem, który orzeknie rozwód, będzie Sąd Okręgowy w Katowicach.  

Zatem ile się czeka na rozwód w Katowicach
w tutejszym Sądzie Okręgowym? 

Od daty złożenia pozwu do daty wyznaczenia pierwszej rozprawy mija przeważnie okres od 3 do 4 miesięcy.

Niemniej nie bez kozery użyłam zwrotu „przeważnie”, gdyż jak się zapewne domyślasz – bywają sytuacje, w których w/w termin ulega skróceniu.

I wtedy rozprawa wyznaczana jest znacznie szybciej, już nawet po upływie miesiąca od złożenia pisma procesowego.

Niemniej chcę, byś zdawał sobie sprawę z tego, iż może zdarzyć się taka sytuacja (i zdarza się to dosyć często, przynajmniej w mojej praktyce), że Sąd orzekający w sprawie wyznaczy w miarę nieodległy termin w Twojej sprawie.

Przy czym będzie to termin posiedzenia, na którym rozpatrywany będzie wniosek o zabezpieczenie, jeśli notabene taki złożysz (np. w przedmiocie zabezpieczenia alimentów lub kontaktów z małoletnim dzieckiem), a dopiero na tymże posiedzeniu Sąd poda kolejny termin – i będzie to właśnie rzeczona rozprawa. 

Rozwód szybciej?

Natomiast nic nie szkodzi „poprosić” Sąd, by na tym posiedzeniu tak naprawdę przeprowadził właściwą rozprawę.

Warunki są dwa –

pierwszy: Sąd musi dysponować w tym momencie odpowiednią ilością czasu na wokandzie, czyli mieć przeznaczoną na Twoją sprawę odpowiednią ilość wolnego czasu (z reguły musi to być 1,5 h);

Rozwod w Katowicachdrugi: strony postępowania, czyli Ty i Twój małżonek musicie być „dogadani” w sprawie rozwodu, czyli mieć uzgodnione wszystkie istotne elementy Waszego rozstania, tj. np. czy rozwód ma być z orzekaniem o winie, czy też nie, jaka ma być wysokość alimentów, czy sąd ma ustalać kontakty z Waszym małoletnim dzieckiem (dziećmi), itd.

Niemniej musisz zdawać sobie sprawę z tego, iż jest to z reguły dobra wola Sądu i Sąd może przychylić się do Twojej prośby, ale nie musi… Co więcej – czasami Sąd chciałby się do niej przychylić, ale właśnie – o czym wspomniałam powyżej – nie dysponuje wolnym czasem na wokandzie.

Tak więc lepiej przygotować się na to, że czas oczekiwania na rozwód w Katowicach wynosi od 3 do 4 miesięcy, a zawsze miło zostać pozytywnie zaskoczonym.

***

Przeczytaj też:

Zdjęcie: Christian Fregnan

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 883 937 942e-mail: sekretariat@ggk-kancelaria.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez GGK Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest GGK Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@ggk-kancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: