Aleksandra Gaczek

adwokat

Prowadzę kancelarię adwokacką w Katowicach, ale działam na terenie całego Śląska i okolic. Doradzam klientom i reprezentuję ich przed sądem w sprawach rodzinnych...
[Więcej >>>]

Jak ochronić dziecko w rozwodzie?

Aleksandra Gaczek06 lutego 2023Komentarze (0)

Jestem pełnomocnikiem specjalizującym się w postępowaniach rozwodowych i majątkowych.

Na co dzień mam wgląd w sytuacje rodzin po rozstaniu małżonków, wiem jak ich postępowanie może wpływać na dzieci.

Dzieci rozwód przeżywają zawsze, nawet jeśli rodzice myślą, że nie są świadome sytuacji i podejmują kroki, aby wszelkie sprawy załatwiać ugodowo i bez większych konfliktów.

Nawet jeśli stan po rozstaniu jest stanem lepszym, bo spokojniejszym dla dzieci przez wzgląd na koniec nieustannych kłótni, napięć i awantur – dzieci rozwód przeżyją zawsze.

Jak ochronić dziecko w rozwodzie

Może zezłościsz się czytając ten wpis, ponieważ jako rodzic podejmujesz wiele starań o to, by uchronić dziecko lub dzieci przed negatywnymi skutkami rozwodu, jednak musisz wiedzieć, że rozwód to zawsze stres dla dziecka – dlatego że pociąga za sobą zmianę. A każda zmiana, nawet na lepsze, powoduje stres.

W tym wpisie chcę podzielić się z Tobą moim doświadczeniem zawodowym, ale też chcę przyczynić się do ochrony dziecka w rozwodzie, ponieważ moim motorem w wykonywaniu czynności adwokackich w obszarze prawa rodzinnego jest właśnie ochrona dzieci w trakcie tych postępowań.

Poradnik przygotowany przez Rzecznika Praw Dziecka

Wiele poradników powstało na temat ochrony dzieci w toku postępowań rozwodowych, jednym z trafniejszych jest to przygotowane przez Rzecznika Praw Dziecka, zachęcam Cię do lektury:

https://brpd.gov.pl/sites/default/files/dziecko_w_rozwodzie_poradnik_dla_rodzicow_2017.pdf

Jak ochronić dziecko – na co zwrócić uwagę?

Tutaj w kilku krokach chcę zasygnalizować, na co powinieneś czy powinnaś zwrócić uwagę, ale patrząc przez pryzmat dobra dziecka, w sytuacji konfliktu z drugim małżonkiem, zmierzającego do rozpadu rodziny.

Niestety spotykam się z sytuacjami, kiedy stanowisko małżonków zmierzających do rozwodu zdaje się pomijać całkowicie fakt, iż dzieci przeżyją rozwód emocjonalnie nawet silniej niż rodzice, a wynika to z ich niedojrzałości.

Wbrew czasami podnoszonym twierdzeniom nie ma „najlepszego wieku dziecka na przejście przez rozwód”.

Dzieci odczują zmianę w każdym wieku, natomiast zdecydowanie trudniej może im przejść przeżycie tej zmiany w wieku adolescencji. Poczucie żalu i bezradności, ale i złości wobec rodziców, mogą powodować nawet odrzucenie jednego z rodziców.

Dlatego tak ważna jest tutaj dojrzałość i uważność rodziców.

Przede wszystkim bądź szczera/szczery

W postępowaniu rozwodowym zachęcam swoich Klientów do szczerości i otwartej rozmowy z dziećmi.

Dziecko powinno być zaznajomione z sytuacją, tj. wiedzieć, że rodzice będą teraz żyć oddzielnie, ale będą tak samo mocno dziecko kochać.

Informowanie dziecka o szczegółach rozpadu pożycia uważam za niepotrzebne, wciąganie w fakt zdrady czy innych problemów dorosłych również.

Zachęcam jednak do szczerej rozmowy z dzieckiem w zakresie faktu rozstania i organizacji przyszłości.

Sytuacja dziecka po rozwodzie długofalowo może być lepsza niż przed, jednak pod warunkiem, że rodzice okażą dziecku zainteresowanie, obdarzą szczerością i jako dojrzałe osoby, które przepracowały swoje uczucia, nie będą angażować dziecka w konflikt i nie będą nastawiać negatywnie dziecka przeciwko drugiemu rodzicowi.

Nie komentuj negatywnie drugiego rodzica

Jeden z Klientów, specjalista z dziedziny, wytłumaczył mi jak dziecko przeżywa fakt negatywnych komentarzy jednego rodzica na temat drugiego.

Wiedziałam dobrze, że jest to złe, ale nie znałam zasad działania tego mechanizmu.

Otóż do pewnego wieku dzieci czują się częściami każdego z rodziców, dlatego właśnie ataki na drugiego rodzica dzieci przeżywają jako ataki na nie same.

Odczuwając ataki raz z jednej strony, raz z drugiej – dzieci tracą jakiekolwiek resztki poczucia bezpieczeństwa.

Jest to dla dzieci przeżycie o traumatycznym charakterze.

Mimo iż nie jestem psychologiem ani psychiatrą, nietrudno mi wyobrazić sobie, jakie dramaty dziecko może przeżywać będąc w ogniu walki rodziców.

Dlatego zawsze zachęcam moich Klientów, aby sprawy dorosłych zostawili dorosłym, a dzieci zapoznali z sytuacją i zapewnili, iż kochają dzieci tak samo mocno, jak dotychczas.

Jak ochronić dziecko w rozwodzie – wskazówki

Patrząc oczami dziecka, pochylając się nad jego potrzebami, mogę podpowiedzieć Ci następujące wskazówki:

  1. Porozmawiajcie z dzieckiem i wytłumaczcie, co się zmieni.
  2. Porozmawiajcie z dzieckiem w taki sposób, aby dziecko zrozumiało i nie czuło się winne tego, że rodzice się rozstają.
  3. Dziecko nie chce współdecydować, komu ma przypaść rola opiekuna wiodącego.
  4. Dzieci nie chcą być włączane w kłótnie.
  5. Dzieci nie chcą słyszeć negatywnych komentarzy lub określeń na temat drugiego rodzica.
  6. Dla dzieci samo rozstanie rodziców jest zmianą i obciążeniem, wiedzcie, że każda kolejna zmiana – typu zmiana otoczenia, środowiska, przyjaciół, jest dodatkowo obciążająca.
  7. Dziecko potrzebuje obojga rodziców, chce mieć kontakt z każdym z rodziców (o ile zachowanie rodzica nie jest nakierowane przeciwko dobru dziecka).
  8. Dla dziecka ważny jest kontakt z pozostałymi członkami rodziny.
  9. Dla dziecka natychmiastowe zamieszkanie z nowym partnerem rodzica jest trudne, warto odczekać.
  10. Placówka oświatowa, do której uczęszcza dziecko, winna wiedzieć o fakcie rozstania rodziców, powinna współpracować z rodzicami mając na uwadze ochronę potrzeb i interesów dziecka. Jeśli zajdzie potrzeba, placówka powinna uruchomić pomoc psychologiczną, może to zrobić z inicjatywy rodzica lub własnej.

Pamiętaj proszę, że dziecko to nie jest osoba dorosła, potrzebuje Twojej opieki i wsparcia, nawet jeśli czas rozstania jest dla Ciebie szczególnie trudny.

Niezależnie od faktu rozstania, rodzice nadal mają prawa i obowiązki wobec dziecka, są odpowiedzialni za przebieg rozstania i ochronę dziecka, jego potrzeb i interesów.

Zrozumienie perspektywy dziecka i jego potrzeb jest obowiązkiem rodziców i wynika z Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego.

Aleksandra Gaczek
adwokat

Photo by Robert Collins on Unsplash

***

Roszczenia matki dziecka wobec ojca przed urodzeniem się dziecka

Roszczenia matki dziecka wobec ojca przed urodzeniem się dziecka – jakie prawa przysługują kobiecie w sytuacji, jeśli ojciec nie chce uznać dziecka lub zwleka z uznaniem dziecka? [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez GGK Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez GGK Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: