Aleksandra Gaczek

adwokat

Prowadzę kancelarię adwokacką w Katowicach, ale działam na terenie całego Śląska i okolic. Doradzam klientom i reprezentuję ich przed sądem w sprawach rodzinnych...
[Więcej >>>]

Jak zachować się w Sądzie

Aleksandra Gaczek06 marca 2020Komentarze (0)

Sprawa w Sądzie to już jest dla Ciebie stres. Sprawa rodzinna – podwójny stres. 

Takie jest moje doświadczenie wyniesione z kontaktu z Klientami przy prowadzonych sporach sadowych i pracy w sprawach rodzinnych. Często słyszę – a Pani się nie stresuje? Ku zdziwieniu Klienta odpowiadam zazwyczaj – nie.

Naturalnie są sytuacje, gdzie waży się dobro dzieci mojego Klienta – wówczas stres mi towarzyszy, dlatego wiem, jak ważne jest opanowanie na Sali rozpraw. Występowałam również parokrotnie jako świadek i tutaj faktycznie – stresowałam się delikatnie. Dlatego uznałam, że warto ustalić najważniejsze kwestie, poniżej przedstawiam swoisty „sądowy savoir – vivre” i mam nadzieję, że po lekturze Twój stres będzie zdecydowanie mniejszy.

Jak zachować się w Sądzie - młotek sędziowski

Jak zachować się w sądzie?

Tutaj pojawia się miejsce na szczególnie ważną informację dla Ciebie – nawet jeśli towarzyszy Ci stres w Sądzie, podczas rozprawy myśl trzeźwo i zachowaj spokój. Tak, to trudne, wiem, jednak możliwe. Tak naprawdę nie ma się czego bać.

W pierwszej kolejności pamiętaj, aby zabrać ze sobą dokument – będziesz proszony o okazanie dowodu osobistego lub paszportu, jeśli jesteś cudzoziemcem.

Wezwanie do Sądu 

Sprawdź adres Sądu i weź proszę wezwanie, w mojej praktyce zdarzały się sytuacje, w których Klient zostawił telefon w samochodzie i zapomniał, jaka jest wyznaczona sala rozpraw. Nie mógł się ze mną skontaktować, a do biura obsługi ustawiła się całkiem spora kolejka… na szczęście Klient dotarł lekko po czasie.

Posiadanie wezwania nie jest obowiązkowe, jednak jak widzisz – bywa przydatne.

Merytoryczne przygotowanie do rozprawy

Najważniejsza zasada – przygotuj się.

Jako pełnomocnik zawsze jestem przygotowana do rozprawy, znam akta i wiem co się w nich znajduje. Z doświadczenia pamiętam spory sądowe, podczas których byłam przepytywana przez Sąd z zawartości kilkutomowych akt. Takie sytuacje się zdarzają, można wówczas poprosić Sąd o cierpliwość, aby móc odnaleźć odpowiednie dokumenty.

Oczywiście Sąd nie powinien wymagać od osoby, która jest reprezentowana przez adwokata, tak szczegółowej wiedzy, jednak Klient zawsze powinien wiedzieć, czego dochodzi w Sądzie i jakie jest jego stanowisko w sprawie.

Ważne, aby na siłę nie dyskutować z Sądem, jeśli coś cię niepokoi lub jest w Twojej ocenie niekorzystne, niezgodne z prawdą. Poinformuj w takiej sytuacji reprezentującego Cię adwokata, powinien wiedzieć, w którym momencie zareagować i zająć głos, kiedy wykorzystać wiedzę lub wątpliwości, jakie mu przekazałeś.

Bramki bezpieczeństwa

Nie zdziw się proszę, jeśli zostaniesz poproszony o przejście przez bramki bezpieczeństwa.

Sąd to miejsce objęte ochroną, nie wolno wnosić do Sądu niebezpiecznych przedmiotów (nóż, broń itp.), alkoholu ani substancji odurzających.

Jak zachować się w sądzie podczas rozprawy

Na salę rozpraw wchodzimy po wywołaniu sprawy. Jako powód lub wnioskodawca siądziesz po prawej stronie Sądu, jako pozwany po lewej. Jeśli nie wiesz, po której stronie usiąść, Sąd powinien pokierować Cię na odpowiednią stronę Sali. Sąd zakomunikuje, iż otwiera przewód sądowy.

Pamiętaj proszę, że do Sądu należy się zwracać „Wysoki Sądzie” lub „Proszę Sądu”, kiedy zwracasz się do Sądu „proszę Pani” lub „proszę Pana”, „Panie Sędzio” lub (o zgrozo!) „Pani Sędzino”, Sąd zwróci uwagę. Na marginesie warto wspomnieć, że „sędzina” to żona sędziego.

Mówiąc do Sądu lub gdy Sąd mówi, należy wstać, siadamy wyłącznie wówczas, gdy się wypowiadamy i Sąd nie mówi, co ma miejsce na przykład podczas przesłuchania świadków.

Kiedy wstajesz, to wówczas sygnał dla Sadu, że zamierzasz zabrać głos 

Jeśli wypowiadasz się o drugiej stronie czy świadku, nie używaj zwrotów „ona” lub „on”, po skończonej wypowiedzi masz prawo zabrać głos i wypowiedzieć się, iż w twojej ocenie „powód …” lub „pozwana …”, „świadek …”, ewentualnie użyj imienia i nazwiska i powiedz, że przykładowo świadek w Twojej ocenie zeznaje nieprawdę, ponieważ….

Nie jest to konieczne, jeśli odmienne stanowisko zaprezentowałeś uprzednio w pismach procesowych.

Ważne, aby nie siedzieć niedbale, nie podpierać głowy. 

Zachowanie na sali sądowej - budynek sądu

Ubiór na sali rozpraw

Istotny jest również ubiór. Należy ubrać się schludnie, najlepiej w stonowanych barwach i w sposób niewulgarny. W sezonie nie ubieraj proszę krótkich szortów czy wydekoltowanej bluzki.

Pamiętaj, że Twój ubiór jest oznaką szacunku dla Sądu.

Świadkowie – przysięga

Jeśli jesteś świadkiem, Sąd może przesłuchać Cię pod przysięgą. Wówczas wszyscy, prócz Sądu, wstają, a świadek powtarza słowa przysięgi. Przysięga nie jest obowiązkowa, jeśli strony procesu wyrażają na to zgodę.

Często słyszę pytania, czy to tak jak w amerykańskim filmie, będzie przysięga? Odpowiadam, że nie zawsze jest taka konieczność, ale można wnieść o przesłuchanie świadka pod przysięgą. Świadek może nie pamiętać określonych okoliczności z uwagi na upływ czasu – wówczas nie próbuj na siłę układać w głowie historii, lecz poinformuj Sąd, że nie pamiętasz określonego zdarzenia.

Jak zachować się w sądzie – telefon komórkowy

Pamiętaj, aby przed rozprawą wyłączyć lub wyciszyć telefon komórkowy.

Rozprawa jest co do zasady nagrywana, można pozyskać nagranie, jednak jeśli chcesz nagrywać przebieg rozprawy za pomocą własnego sprzętu – Sąd musi wyrazić na to zgodę.

Jedzenie na sali rozpraw

Na Sali rozpraw nie ma możliwości spożywania pożywienia.

Jeśli Sąd planuje długą, kilkugodzinną rozprawę, podczas której mają być słuchani świadkowie, zazwyczaj po 2 lub 3 godzinach Sąd wyznacza przerwę, podczas której można zjeść posiłek.

Choroba lub niedyspozycja zdrowotna

Jeśli cierpisz na chorobę, która przykładowo wymaga spożycia leku lub musisz napić się wody – poinformuj o tym Sąd.

Jeśli jesteś osłabiony i nie możesz długo stać, również przekaż tę informację Sądowi.

Obecność osób trzecich podczas rozprawy sądowej

Sprawy rozwodowe toczą się przy drzwiach zamkniętych, osoby postronne – publiczność lub osoby znajome stronom nie mają wstępu na salę rozpraw. Większość pozostałych spraw jest otwarta, to znaczy, że publiczność może brać udział w rozprawie.

***

Przeczytaj koniecznie także: Rozwód Katowice

Zdjęcia:

Bill Oxford Sebastian Pichler

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez GGK Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez GGK Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: