Aleksandra Gaczek

adwokat

Prowadzę kancelarię adwokacką w Katowicach, ale działam na terenie całego Śląska i okolic. Doradzam klientom i reprezentuję ich przed sądem w sprawach rodzinnych...
[Więcej >>>]

Koronawirus – czy z powodu epidemii Sąd obniży alimenty?

Aleksandra Gaczek06 kwietnia 2020Komentarze (0)

Do napisania tego wpisu skłoniła mnie obecna sytuacja, a konkretnie to, jak wiele osób utraciło możliwość pozyskania przychodu. Ostatnio rozmawiałam z serdeczną koleżanką, która działa aktywnie w branży beauty – zmuszona była zamknąć biznes, w zasadzie nie wiemy na jak długo… sytuacja jest trudna.

Możliwość zarobkowania w sposób ścisły związana jest z obowiązkiem alimentacyjnym. Słyszę obecnie od wielu osób, najczęściej matek, iż przecież to, że z powodu epidemii nastał kryzys gospodarczy nie powoduje, że dzieci mniej jedzą, nie trzeba ich ubrać czy zadbać o codzienną higienę. A wszystko kosztuje, mało tego – nie mniej, lecz w obecnym okresie możliwe, że więcej.

Bawiące się dziecko - otrzyma mniejsze alimenty z powodu koronawirusa

Jaka jest zatem podstawa, aby obniżać alimenty?

I teraz druga strona medalu – stanowisko osób zobowiązanych do płacenia alimentów. I tutaj chcę Ci jasno wytłumaczyć – sam fakt epidemii nie wpływa na wysokość alimentów. 

Druga istotna rzecz – Sąd z urzędu nie obniży alimentów, bez inicjatywy osoby zobowiązanej do płacenia. Wszczęcie postepowania o obniżenie alimentów wymaga założenia sprawy sądowej, a co najważniejsze – dokładnego wykazania, iż obecna sytuacja wpłynęła na niemożność płacenia alimentów w dotychczasowej wysokości. 

Kiedy zatem można skutecznie ubiegać się o obniżenie alimentów w dobie koronawirusa?

Odpowiedź jest następująca: wówczas, gdy nastąpiła zmiana możliwości zarobkowych, zatem w sytuacji, w której osoba zobowiązana straci pracę, w przypadku prowadzenia firmy – wtedy, gdy działalność została przymusowo zamknięta (branża beauty: salony kosmetyczne, fryzjerskie, restauracje, kawiarnie, puby, ale i inne działalności, których przychody gwałtownie spadły, a nie można było tego przewidzieć) lub ogólnie – gdy z powodu epidemii nastąpiła zmiana sytuacji ekonomicznej na niekorzyść.

Przeczytaj też o kontaktach z dzieckiem w czasach koronawirusa.

W powyższych sytuacjach istnieją uzasadnione powody, aby zakładać sprawę o obniżenie alimentów. Warto pamiętać, że każdy pozew składany w Sądzie i twierdzenia w nim przedstawione wymagają uzasadnienia, zatem przygotuj się na konieczność skompletowania niezbędnych dokumentów. Po złożeniu pozwu Sąd zrewiduje konkretną sytuację i zbada, czy faktycznie nastąpiła zmiana, która uzasadnia roszczenie obniżenia alimentów.

Podsumowując:

Jeśli osoba płacąca alimenty straci pracę lub znajdzie się w innej trudnej sytuacji finansowej, która znacząco wpływa na możliwość zaspokojenia alimentów, a niewątpliwie epidemia generuje takie sytuacje poprzez ogólną stagnację gospodarczą, która rzutuje na wyniki firm czy przestoje firm, które są spowodowane rządowymi restrykcjami co do prowadzenia określonego rodzaju biznesu, wówczas w przypadku odpowiedniego przedstawienia tych okoliczności podczas sprawy sądowej – wysokość alimentów zostanie dostosowana do aktualnej sytuacji ekonomicznej i możliwości zarobkowych osoby zobowiązanej. 

Pamiętaj proszę, że tylko poprawnie napisany pozew oraz dokładne i szerokie wykazanie Twojej sytuacji daje szanse powodzenia w sprawie sądowej.

Zdjęcie: Shitota Yuri

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 883 937 942e-mail: sekretariat@ggk-kancelaria.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez GGK Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest GGK Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@ggk-kancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: