Aleksandra Gaczek

adwokat

Prowadzę kancelarię adwokacką w Katowicach, ale działam na terenie całego Śląska i okolic. Doradzam klientom i reprezentuję ich przed sądem w sprawach rodzinnych...
[Więcej >>>]

Koronawirus a kontakty z dzieckiem

Aleksandra Gaczek26 marca 2020Komentarze (0)

Obecna sytuacja, prócz problemów natury zdrowotnej i ekonomicznej, powoduje wiele problemów dla rodziców z wykonywaniem kontaktów z dziećmi.

Już co najmniej kilka osób pytało mnie, jak w okresie epidemii wykonywać kontakty. Pojawiają się pytania od ojców dzieci, którym matka zabrania kontaktu z powodu epidemii. Z drugiej strony telefonują matki, które pytają mnie o sytuacje, w których ojciec, który wraca z zagranicy, w Polsce ma mieszkanie tymczasowe i chce spotkać się z dzieckiem – czy to bezpieczne i czy matka może nie dopuścić do wykonania kontaktu.

koronawirus i kontakty z dzieckiem

Niestety przepisy na tę chwilę nie regulują zasad wykonywania kontaktów, dlatego najlepszymi doradcami będą zdrowy rozsądek i dobra wola rodziców

W pierwszym z przypadków, a więc w sytuacji, gdy matka dziecka nie pozwala na kontakt ojca z dzieckiem z powodu koronawirusa sytuacja jest prosta – nie ma podstaw do ograniczania kontaktu. Mimo generalnego zakazu opuszczania domostw z całą pewnością wykonanie kontaktu z dzieckiem stanowi istotną potrzebę życiową, zatem opuszczenie domu przez rodzica w celu odebrania dziecka jest prawnie dopuszczalne.

Proszę zwróć jednak uwagę, że pojawiają się tutaj trudności, ponieważ jeśli kontakt odbywa się poza miejscem zamieszkania dziecka, sposoby spędzania z dzieckiem czasu są obecnie bardzo okrojone z powodu ograniczeń wprowadzonych przez rząd. Dlatego matka dziecka może dopytać, czy ojciec zabierze dziecko do własnego miejsca zamieszkania.

Jedynie w sytuacji uzasadnionych obaw, że zachowanie ojca może narazić dziecko na kontakt z osobami zakażonymi lub w sytuacji, gdy ojciec otwarcie deklaruje, że nie zamierza dostosować się do obecnych ograniczeń, uzasadnione może okazać się uniemożliwienie wykonania kontaktu, czyli niewydanie dziecka, połączone z zawiadomieniem odpowiednich służb.  

Druga z najczęstszych sytuacji to rodzice powracający z zagranicy, którzy chcą spotkać się z dzieckiem

Tutaj sprawa jest prosta – każda osoba zobowiązana jest do odbycia kwarantanny po powrocie z zagranicy, a kontakt z innymi osobami możliwy jest po upływie przewidzianego przez ustawodawcę czasu. Zatem jeśli nieroztropny rodzic ma zamiar naruszać zasady wykonania kwarantanny i spotkać się z dzieckiem, uzasadniona jest postawa drugiego rodzica, który nie dopuszcza do odbycia takiego kontaktu. 

W przypadku nurtujących Państwa wątpliwości dotyczących wykonania kontaktów, udzielamy porad prawnych w formie telefonicznej lub w formie telekonferencji. 

Serdecznie zapraszamy, szczegóły kontaktu możecie znaleźć Państwo na naszej stronie internetowej www.ggk-kancelaria.pl 

Zdjęcie: Edward Cisneros

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez GGK Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez GGK Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: