Jeśli jesteś przed podjęciem decyzji o rozwodzie i prowadzisz firmę lub wspólnie z małżonkiem prowadzicie działalność gospodarczą, a zawarliście umowę leasingu na samochód lub sprzęt, pewnie zainteresuje Cię ten wpis.
Samochód i podział majątku po rozwodzie
Wiele osób, które pozostają w ustroju wspólności majątkowej małżeńskiej, a rozwodzą się, staje przed dylematem, jak podzielić w toku postepowania o podział majątku samochód, za który opłacają jeszcze raty leasingowe.
I czy w ogóle taki samochód wchodzi do majątku małżeńskiego, skoro jego wykup nastąpi po rozwodzie.
Aby odpowiedzieć na to pytanie musimy ustalić pewne okoliczności, mianowicie istotne jest to, że:
- małżonkowie pozostają we wspólności majątkowej małżeńskiej,
- umowa leasingu została zawarta w trakcie trwania związku małżeńskiego,
- wykup auta jeszcze nie nastąpił, a nastąpi dopiero po rozwodzie.
Sytuacja, w której wykup auta następuje w okresie małżeństwa nie powoduje problemów, ponieważ samochód wejdzie do majątku małżeńskiego i będzie dzielony tak, jak pozostałe składniki tego majątku: w drodze umowy małżonków lub w toku postępowania działowego przed Sądem.
Dlatego przejdę do sytuacji, w której małżonkowie rozwodzą się, a spłata ostatniej raty i wykup zostanie dokonany po uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego.
Wykup przedmiotu leasingu po rozwodzie
Ważne jest to, że fakt zawarcia umowy leasingu wyłącznie przez jednego małżonka nie decyduje o tym, że przedmiot leasingu wchodzi do jego masy majątku osobistego.
Sąd Najwyższy wielokrotnie wypowiadał się w swoich orzeczeniach (m.in. w postanowieniu z dnia 28 stycznia 2015 r. o sygnaturze akt II CSK 322/14), że istotą wspólności majątkowej małżeńskiej jest to, że o przynależności konkretnego prawa do określonej masy majątkowej małżonków decydują przepisy prawa rodzinnego, nie natomiast to, czy przedmiot został nabyty w wyniku czynności prawnej dokonanej przez jednego czy oboje małżonków.
Sad Najwyższy wypowiedział się, że jeśli między małżonkami dojdzie do rozwodu, a leasing nie został jeszcze zakończony, to do majątku małżeńskiego wejdzie prawo użytkowania samochodu oraz roszczenie o jego nabycie.
Dzieje się tak z uwagi na to, że podział majątku wspólnego następuje przy uwzględnieniu wartości majątku z dnia dokonywania podziału, ale według stanu istniejącego w chwili ustania wspólności majątkowej małżeńskiej.
Tym samym dokonanie wykupu samochodu po rozwodzie przez jednego małżonka jest działaniem mającym na celu zachowanie wspólnego prawa małżonków, z czego wypływa wniosek, że samochód wejdzie do podziału.
Jednocześnie małżonek, który uiszczał raty leasingowe od daty rozwodu do daty wykupu auta będzie mógł dochodzić zwrotu połowy ich wartości od drugiego, byłego już małżonka.
Aleksandra Gaczek
adwokat
***
Pozew o alimenty na dziecko
Dla pełnego obrazu kodeksowej regulacji obowiązku alimentacyjnego na moim blogu brakuje jedynie kropki nad „i” czyli wskazówek, jak napisać pozew o alimenty na dziecko.
Zastanawiałam się, czy przedstawić Ci prosty wzór takiego pozwu, ponieważ każda sprawa jest inna, sytuacja materialna i bytowa każdego z nas też bywa zróżnicowana, a sprawy alimentacyjne wbrew pozorom nie są proste… [Czytaj dalej…]
{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }
Bardzo dobry wpis, szczególnie, że dużo par się w dzisiejszych czasach rozwodzi, pozdrawiam