Aleksandra Gaczek

adwokat

Prowadzę kancelarię adwokacką w Katowicach, ale działam na terenie całego Śląska i okolic. Doradzam klientom i reprezentuję ich przed sądem w sprawach rodzinnych...
[Więcej >>>]

Pozew o alimenty na dziecko

Aleksandra Gaczek15 października 20212 komentarze

To, jak napisać pozew o alimenty na dziecko to temat, którego brakuje na moim blogu dla pełnego obrazu kodeksowej regulacji obowiązku alimentacyjnego.

Zastanawiałam się, czy przedstawić Ci prosty wzór takiego pozwu, ponieważ każda sprawa jest inna, sytuacja materialna i bytowa każdego z nas też bywa zróżnicowana, a sprawy alimentacyjne wbrew pozorom nie są proste.

Postanowiłam zamieścić tutaj  prosty wzór pozwu o alimenty, dlatego że pozwoli on się przygotować do sprawy z odpowiednim wyprzedzeniem i da wstępny obraz tego, czego będziemy potrzebować.

Dodatkowo warto wiedzieć, do którego Sądu skierować pozew o alimenty na dziecko, czy pozew o alimenty podlega opłacie sądowej, jakie dokumenty lub inne dowody przygotować.

Jako adwokat rozwodowy zajmuję się również innymi sprawami z zakresu prawa rodzinnego, w tym reprezentuję Klientów w sprawach o alimenty na dzieci.

Co musi zawierać pozew o alimenty na dziecko?

W pozwie o alimenty musisz wskazać:

 • Sąd, do którego składasz pozew

Będzie to zawsze Sąd Rejonowy. W sprawach o alimenty masz możliwość skierowania sprawy według miejsca zamieszkania osoby uprawnionej. Czyli w tym przypadku dziecka, jest to wygodniejsze rozwiązanie niż właściwość ogólna, czyli miejsce zamieszkania pozwanego, tutaj mamy spore uproszczenie, bo przykładowo, jeśli mieszkasz z dzieckiem w Chorzowie, wówczas Sąd Rejonowy w Chorzowie będzie Sądem, który będzie rozpoznawał Twoją sprawę;

 • oznaczenie Stron

Powodem jest dziecko, Ty jako rodzic reprezentujesz dziecko (chyba że dziecko jest pełnoletnie, wówczas samodzielnie w sprawie pełni rolę powoda i podpisuje pozew), osobą pozwaną jest rodzic, od którego dochodzisz alimentów, pamiętaj też, aby wskazać numer PESEL dziecka

 • jakiej kwoty dochodzisz i dlaczego akurat w takiej wysokości alimenty chcesz pozyskać

Kwota powinna odpowiadać potrzebom dziecka, ale też uwzględniać możliwości zarobkowe osoby zobowiązanej tak aby alimenty były możliwe do płacenia. Sąd bada możliwości zarobkowe, zatem to, że osoba zobowiązana przykładowo nie podejmuje legalnego zatrudnienia i posiada status osoby bezrobotnej, albo nie wykazuje zarobków

 • nie powinno rzutować na wysokość alimentów i powodować, że zobowiązany nie musi płacić. Decyduje to ile określona osoba może zarobić, a nie czy chce podjąć się zatrudnienia czy też nie.

Dochodzona kwota to nie wszystko, w sprawach kierowanych do Sądu należy podać również wartość przedmiotu sporu, czyli tak zwany WPS, w sprawach alimentacyjnych będzie to zawsze suma dochodzonego roszczenia za 12 miesięcy, zatem jeśli dochodzisz kwoty 2000 zł, wówczas WPS wyniesie 24000 zł, co istotne – pozew w sprawie o alimenty jest zwolniony od obowiązku ponoszenia opłaty sądowej.

O czym musisz pamiętać składając pozew o alimenty?

Co ważne:

 • musisz pamiętać, aby podpisać pismo i złożyć je w Sądzie w dwóch egzemplarzach (sam pozew i wszystkie załączniki)
 • pamiętaj, aby wymienić wszystkie załączniki, a więc pisma, dokumenty i np. rachunki, jakie załączasz do pozwu
 • nadaj pismu tytuł – „Pozew o alimenty na rzecz dziecka”

Dodatkowo należy poinformować Sąd, czy podjęta została próba ugodowego pozyskania alimentów i jaki jest jej wynik. W prowadzonych przeze mnie sprawach częstą sytuacją jest, że podjęta została próba ugodowego rozwiązania sprawy i ustalenia wartości alimentów, ale strony niestety nie doszły do porozumienia co do wysokości alimentów – taka informacja w zupełności jest wystarczająca dla Sądu.

Możesz pobrać wzór pozwu alimentacyjnego, który zobrazuje, jak powinien wyglądać przykładowy pozew o alimenty.

W sprawach o alimenty warto złożyć wniosek o zabezpieczenie, jeśli drugi rodzic nie wywiązuje się z obowiązku alimentacyjnego, czyli nie płaci alimentów albo płaci za mało, mniej niż kosztuje utrzymanie dziecka.

Jest to bardzo pomocne, ponieważ pozwala pozyskać alimenty już w czasie sprawy sądowej, a nie dopiero po uprawomocnieniu się wyroku. Złożony w pozwie wniosek o zabezpieczenie nie wymaga uiszczenia dodatkowej opłaty.

Jeśli natomiast złożysz wniosek o zabezpieczenie alimentów w toku sprawy, to wówczas musisz go opłacić. Opłata od wniosku o zabezpieczenie to kwota 100 zł, jednak co do zasady roszczenia alimentacyjne korzystają ze zwolnienia od kosztów sądowych.

Pozew powinien zawierać zwięzłe uzasadnienie, a więc przedstawienie czego dochodzisz i dlaczego, konieczne jest też poparcie dochodzonej kwoty dowodami. Często słyszę pytanie, czy muszą to być faktury imienne, czy wystarczające są rachunki.

Nie ma jednej odpowiedzi, wszystko zleży od tego, w jakiej wysokości alimentów dochodzisz. Jeśli będzie to kwota przewyższająca kwoty, jakie zazwyczaj są zasądzane na dzieci w określonym wieku, wówczas im bardziej precyzyjnie wykażesz wysokość ponoszonych na dziecko kosztów, tym lepiej.

Prowadzę wiele spraw o alimenty i muszę powiedzieć Ci, że nie są to sprawy proste. Zazwyczaj też towarzyszy im spory ładunek emocjonalny i warto zwrócić się do adwokata, który pomoże Ci przejść przez ten proces w jak najmniej uciążliwy dla Ciebie sposób.

Przyda Ci się: Ustawa z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów

Możesz też pobrać: wzór pozwu o alimenty.

Słowa kluczowe: wzór pozwu o alimenty na dzieci, pozew o alimenty od dziecka dla rodzica wzór, Pozew o alimenty na dziecko, pozew o alimenty na nienarodzone dziecko wzór, jak napisać pozew o alimenty na dziecko

***

Kiedy można dochodzić podwyższenia alimentów?

Obowiązek alimentacyjny może zostać ustalony dwojako albo jako umowa stron (zawarta przykładowo w formie aktu notarialnego) albo mocą orzeczenia Sądu. W przeważającej mierze alimenty są ustalane w drodze wydanego przez Sąd wyroku.

Przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego nie regulują wysokości alimentów, natomiast w sposób szczegółowy określają zakres obowiązku alimentacyjnego oraz regulują, co jest podstawą do określenia wysokości alimentów przez Sąd…. [Czytaj dalej…]

Obraz Gerd Altmann z Pixabay

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez GGK Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Aleksandra 26 stycznia, 2022 o 20:07

  Świetny wpis. Rozwiał chyba wszystkie moje wątpliwości jeżeli chodzi o złożenie pozwu o alimenty. W najbliższych dniach będę musiała się tym zająć, gdyż od paru miesięcy ojciec dziecka nie łoży na jego utrzymanie pomimo tego, że obgadaliśmy ten temat jeszcze przed rozwodem.. Czy w takiej sytuacji lepiej jest wynająć adwokata, który zajmie się wszystkimi procedurami? Czy dam radę załatwić to na własną rękę?

  Odpowiedz

  Aleksandra Gaczek 27 stycznia, 2022 o 16:17

  Dziękuję, cieszę się, że mogłam pomóc. Zapraszam do kontaktu, pomagamy w sprawach alimentacyjnych przed wszczęciem postępowania oraz już w toku postępowania w Sądzie. Jeśli chciałaby Pani samodzielnie podjąć się sporu, powinna się Pani czuć na siłach, jeśli tak – można próbować.
  Niebawem opublikuję praktyczny Poradnik dotyczący spraw alimentacyjnych, może okazać się pomocny.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez GGK Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: