Aleksandra Gaczek

adwokat

Prowadzę kancelarię adwokacką w Katowicach, ale działam na terenie całego Śląska i okolic. Doradzam klientom i reprezentuję ich przed sądem w sprawach rodzinnych...
[Więcej >>>]

Problemy z wykonywaniem kontaktów z dzieckiem w wakacje

Aleksandra Gaczek04 września 2024Komentarze (0)

Rodzice często napotykają różnorodne problemy z wykonywaniem kontaktów z dzieckiem w czasie wakacji.

Aby minimalizować potencjalne problemy, warto wcześniej planować letni wypoczynek, aby oboje rodzice mieli szansę na wakacyjny wyjazd z pociechą.

W ten sposób dziecko może mieć zapewniony wypoczynek i spędzenie czasu z każdym z rodziców.

W celu osiągnięcia porozumienia z drugim rodzicem warto kierować się tym, co jest najlepsze dla dziecka – a na pewno korzyścią będzie, jeśli dziecko będzie miało zagwarantowany podwójny wypoczynek.

W sytuacjach skomplikowanych warto skorzystać z pomocy prawnika, aby uporządkować kwestie prawne i organizacyjne, w przypadku braku chęci współdziałania ze strony drugiego rodzica może okazać się konieczne skierowanie sprawy na drogę sądu, aby zagwarantować sobie prawo do wypoczynku z dzieckiem i aby drugi rodzic to prawo respektował.

Problemy z wykonywaniem kontaktów z dzieckiem w wakacje

Najczęstsze problemy z wykonywaniem kontaktów z dzieckiem w wakacje

Oto niektóre z najczęstszych wyzwań:

Konflikty dotyczące harmonogramu

Rodzice mogą mieć rozbieżne plany wakacyjne, co może prowadzić do trudności w uzgodnieniu, kiedy i jak długo każde z nich będzie spędzać czas z dzieckiem.

W takiej sytuacji, jeśli okres wakacji nie został uregulowany w ugodzie sądowej lub w wyroku – pamiętaj, aby wcześniej zaplanować wakacje, zakomunikować o nich drugiemu rodzicowi i w przypadku braku zrozumienia – wystąp do Sądu, aby zabezpieczyć sobie letni wypoczynek z dzieckiem.

Brak jasnych ustaleń

Jeśli nie ma szczegółowych ustaleń dotyczących podziału czasu wakacyjnego, mogą pojawić się nieporozumienia co do tego, ile czasu dziecko powinno spędzać z każdym z rodziców, drugi rodzic może obawiać się dłuższej rozłąki z dzieckiem, jednak po rozwodzie czy rozstaniu są naturalne sytuacje, warto w takim przypadku zadbać o to, by to pociecha jak najwięcej skorzystała z wakacji.

Współpraca między rodzicami

Pamiętaj, że konflikt, napięcia lub brak komunikacji między rodzicami mogą utrudniać wspólne planowanie wakacji i osiąganie porozumień.

Jeśli pozostajesz z drugim rodzicem w konflikcie, pomyśl wcześniej o tym, że najpewniej nie zmieni się to w przypadku wakacji.

Warto wówczas wcześniej pomyśleć o tym, by wakacyjny czas nie został zakłócony przez niepotrzebne przepychanki o to, kto, kiedy, dokąd i na jak długo może z dzieckiem wyjechać.

Duże odległości, które dzielą rodziców

Jeśli rodzice mieszkają w różnych miastach lub krajach, logistyczne i finansowe aspekty transportu dziecka mogą stanowić wyzwanie – w ugodzie sądowej lub wyroku powinno to zostać rozstrzygnięte i ujęte.

Wpływ urlopu na plany zawodowe

Dostosowanie urlopu w pracy do ustalonego harmonogramu opieki może być problematyczne, zwłaszcza jeżeli terminy wakacji dzieci nie pokrywają się z możliwościami urlopowymi rodziców w pracy.

Potrzeby dziecka

Zdarza się, że plany jednego z rodziców nie uwzględniają potrzeb lub zainteresowań dziecka, co może prowadzić do konfliktów lub niezadowolenia dziecka, o czym sygnalizuje drugi rodzic.

Wakacje powinny sprawiać radość dziecku, dlatego warto wcześniej dopytać, jakie są zainteresowania dziecka i co sprawi dziecku przyjemność.

Finansowanie wakacyjnych aktywności

Koszty związane z wakacyjnymi wyjazdami i aktywnościami również mogą stanowić punkt sporny, szczególnie jeśli rodzice mają odmienne poglądy na temat tego, jakie wydatki są uzasadnione.

Prócz wyjazdu z każdym z rodziców może zdarzyć się, że dziecko wyjeżdża samodzielnie na obóz sportowy czy kolonie – rodzice winni porozumieć się, kto będzie ponosić ten wydatek.

Kwestie zdrowotne i bezpieczeństwa

Zwłaszcza w związku z dłuższymi podróżami, mogą pojawić się obawy dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa dziecka, jeśli jeden z rodziców jest przeciwny określonym formom spędzania czasu.

Miejsce pobytu dziecka w wakacje

Często spotykam się z sytuacjami, kiedy rodzic nie chce powiedzieć drugiemu rodzicowi o wakacyjnych planach.

Jeśli obojgu rodzicom przysługuje władza rodzicielska, to jest to obowiązkiem rodzica, aby poinformować, gdzie i kiedy będzie miał miejsce wyjazd.

Okres wakacyjny i zaplanowany wypoczynek nie sprawiają, że drugi rodzic przestaje być rodzicem, dlatego konieczne jest poinformowanie o tym, gdzie dziecko będzie przebywać w okresie wakacji.

***

Aby uniknąć nieporozumień, zachęcam do regulacji kwestii wakacyjnych dziecka w porozumieniu rodziców, ugodzie sądowej lub wyroku Sądu.

Aleksandra Gaczek
adwokat

Zdjęcie: Nathan Cowley

***

Jak przygotować się do sprawy rozwodowej?

W wielu sprawach Klienci, zanim jeszcze podejmą decyzję o składaniu papierów rozwodowych, konsultują się ze mną wcześniej, żeby dowiedzieć się, jak przygotować się do sprawy rozwodowej.

Głównym wątkiem, wokół którego toczy się nasza rozmowa, jest to, jakie dowody są ważne w sprawach rozwodowych i jak je zabezpieczyć [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez GGK Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez GGK Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis: