Aleksandra Gaczek

adwokat

Prowadzę kancelarię adwokacką w Katowicach, ale działam na terenie całego Śląska i okolic. Doradzam klientom i reprezentuję ich przed sądem w sprawach rodzinnych...
[Więcej >>>]

Rozdzielność majątkowa z datą wsteczną a rozwód

Aleksandra Gaczek31 grudnia 2021Komentarze (0)

Rozdzielność majątkowa powstaje z dniem oznaczonym w wyroku sądowym. W wyjątkowych wypadkach Sąd może ustanowić rozdzielność majątkową z dniem wcześniejszym – jest to Rozdzielność majątkowa z datą wsteczną.

Sytuacja, o której chcę dzisiaj opowiedzieć wygląda następująco:

Mąż i żona żyją wspólnie i prowadzą wspólnie interesy. Przeżywają lata w takiej konfiguracji, w pewnym momencie już nawet zapominają, na kogo zarejestrowana jest firma, przypominają sobie, gdy dochodzi do wypełniania formularzy PIT.

Pewnego słonecznego jesiennego dnia żona dowiaduje się, że małżonek spotyka się z inną kobietą. Żona robi awanturę, mąż – ku zdziwieniu żony oświadcza o woli rozwodu i wyprowadza się. Firmę, tutaj zarejestrowaną działalność gospodarczą na żonę, prowadzi dalej sam. Sam podejmuje dalsze decyzje o życiu i finansach.

Żona składa pozew o rozwód.

Czy jednak postepowanie rozwodowe da małżonce gwarancję, że mąż nie podejmie żadnych decyzji o negatywnych dla skutkach majątkowych?

Niestety nie. 

Aby móc uchronić się przed przykrymi konsekwencjami decyzji, które podejmie złośliwy lub po prostu niefrasobliwy małżonek, wszczęcie postępowania rozwodowego niewiele zmieni, bo datą zmiany ustroju majątkowego stron będzie dopiero data uprawomocnienia się wyroku rozwodowego.

Jeśli strony łączył ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej – rozdzielność postawnie z data prawomocności wyroku, mocą którego Sąd orzeknie rozwód.

Nie jest to jednak sytuacja beznadziejna i bez wyjścia, ponieważ na mocy art. 52 § 1 k.r. i o., z ważnych powodów jeden z małżonków może żądać ustanowienia przez Sąd rozdzielności majątkowej. 

Pewnie zastanawiasz się teraz, czym są takie ważne powody?

Powszechnie przyjmuje się, że jednym z ważnych powodów w rozumieniu art. 52 § 1 k.r.o. może być separacja faktyczna małżonków, a więc sytuacja, w której niemożliwym lub znacznie utrudnionym jest współdziałanie w zarządzie majątkiem wspólnym małżonków.

Jeśli więc mąż samodzielnie prowadzi firmę, nie informuje żony o planach ani decyzjach biznesowych, żona może skutecznie dochodzić orzeczenia przez Sąd rozdzielności, ponieważ obawia się o własny majątek.

Ważnym powodem w rozumieniu art. 52 § 1 k.r. i o. jest taka separacja faktyczna, która skutkuje zerwaniem wszelkich stosunków majątkowych stron i brakiem możliwości podejmowania wspólnych decyzji gospodarczych (vide, wyrok SN z dnia 14 stycznia 2005 r., III CK 112/04), bo stanowi ona zagrożenie interesu majątkowego małżonków.

Wiedz proszę, że o rozdzielności wstecz Sąd może orzec również, kiedy jeden z małżonków ciągle, na własne życzenie, pozostaje bez pracy.

Inne przyczyny, w których sąd może orzec rozdzielność majątkowa z datą wsteczną

Kolejną przesłankę stanowi poważne zagrożenie interesu majątkowego jednego z małżonków, w więc jeżeli przykładowo jeden małżonek będzie trwonił majątek wspólny i przeznaczał uzyskane środki na alkohol lub hazard, jednakże przyczyną ustanowienia rozdzielności nie może być wyłącznie trudna sytuacja finansowa jednego z małżonków.

Rozdzielność majątkowa powstaje z dniem oznaczonym w wyroku, który ją ustanawia. W wyjątkowych wypadkach Sąd może ustanowić rozdzielność majątkową z dniem wcześniejszym niż dzień wytoczenia powództwa, w szczególności, jeżeli małżonkowie żyli w rozłączeniu.

Przygotowała:

Aleksandra Gaczek
adwokat

Przyda Ci się: Kodeks rodzinny i opiekuńczy

Pobierz poradnik: Pozew o alimenty na dziecko

Słowa kluczowe: rozdzielność majątkowa z datą wsteczną, rozdzielność majątkowa wstecz, jak napisać pozew o rozdzielność majątkową z datą wsteczną wzór, pozew o rozdzielność majątkową z datą wsteczną, skutki rozdzielności majątkowej z datą wsteczną, intercyza

***

Rozwód w Katowicach

Sądem, który orzeka w sprawach o rozwód w Katowicach jest Sąd Okręgowy w Katowicach. Nie ma innego Sądu, który byłby właściwy, jeśli strony zamieszkują w obszarze właściwości tego Sądu.

Sprawy rozwodowe rozpoznawane są w dwóch Wydziałach, są nimi:

  • XVII Wydział Cywilny Rodzinny
  • XVIII Wydział Cywilny Rodzinny

W zależności od miasta, które stanowiło ostatnie wspólne miejsce zamieszkania małżonków, a jeden małżonek nadal w nim mieszka, orzekać będzie Sąd Okręgowy w Katowicach, a właściwie Sędzia jednego z dwóch powołanych wyżej Wydziałów. Małżonkowie nie mogą wybrać dowolnie Sądu… [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez GGK Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez GGK Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: