Tak naprawdę będzie to rozwód bez konieczności wizyty w Sądzie. Oczywiście rozprawa ma miejsce zawsze, ale może odbyć się zdalnie lub w siedzibie Sądu.
Pewnie zastanawiasz się, czy muszę być obecna lub obecny w Sądzie podczas sprawy o rozwód. Pewnie dlatego, że wizyta w Sądzie i konieczność zeznawania może okazać się stresująca.
W dobie pandemii koronawirusa oznacza również konieczność wyjścia z domu, która dla niektórych wiąże się z dodatkowym stresem związanym z możliwością zakażenia wirusem.
BRAK ROZPRAW W CZASIE EPIDEMII?
ORZEKANIE W TRYBIE ZDALNYM
Na potrzeby czasu epidemii i stanu zagrożenia epidemicznego ustawodawca wprowadził przepisy szczególne, tzw. Covidowe.
Przepisy te umożliwiają pracę Sądów w trybie zdalnym, bez konieczności przeprowadzana rozpraw stacjonarnie, lecz przy użyciu urządzeń technicznych umożliwiających przeprowadzenie rozpraw na odległość z jednoczesnym bezpośrednim przekazem obrazu i dźwięku (czyli za pośrednictwem takich platform jak Zoom czy Teams).
TECHNICZNE MOŻLIWOŚCI DO ROZPRAWY ZDALNEJ
I ROZPRAWA W TRYBIE NIEJAWNYM
Jeśli nie istnieją techniczne możliwości przeprowadzenia rozprawy zdalnej, Sąd może rozpoznać sprawę w trybie niejawnym, wówczas przesłuchanie stron może odbyć się na piśmie.
W takiej sytuacji otrzymasz z Sądu zobowiązanie do odpowiedzi na pytania Sądu, w zakreślonym przez Sąd terminie, ponadto Strony muszą złożyć przyrzeczenie, że udzielone przez nich odpowiedzi są zgodne ze stanem faktycznym.
O CO PYTA SĄD PRZY ROZWODZIE
Warto wiedzieć i przed rozprawą przypomnieć sobie:
- Kiedy i jak poznałeś drugiego małżonka?
- Kiedy miało miejsce zawarcie związku małżeńskiego?
- Czy małżeństwo zostało zawarte z miłości?
- Jak się układało w małżeństwie?
- Kiedy zaczęło się psuć pożycie?
- Kiedy miało miejsce ostatnie zbliżenie fizyczne?
- Czy strony mieszkają razem?
- Czy strony mają wspólne konto w banku lub wspólnie gospodarują pieniędzmi?
- Co było powodem, że w małżeństwie przestało się układać?
- Czy z małżeństwa pochodzą dzieci?
- Czy strony przed zawarciem związku miały wspólne dzieci?
- Ile kosztuje utrzymanie dzieci?
- Czy strony łączy jeszcze uczucie miłości?
- Czy toczyła się sprawa o rozwód lub separację?
- Jaki zawód mają strony i jaki wykonują, jakie przychody strony osiągają?
ROZWÓD „BEZ ROZPRAWY”
W takim trybie Sąd może przeprowadzić również sprawę o rozwód, jednak praktyka pokazuje, iż nie jest to zasada, a zachowane muszą zostać pewne przesłanki. Na pewno pomocne jest zgodne stanowisko stron co do kwestii objętych postępowaniem rozwodowym, brak orzekania o winie.
Nie mogą istnieć też w ocenie Sądu okoliczności, które orzeczenie rozwodu wyłączają. Zatem w mniej skomplikowanych sprawach rozwodowych instytucja „zdalnego rozwodu” może się przyjąć, a dla stron na pewno oznacza ona dużo mniej stresu związanego z koniecznością wizyty w Sądzie.
Zasadą w postępowaniach rozwodowych była konieczność przeprowadzenia rozprawy, wynika to wprost z art. 432 KPC, zgodnie z którego treścią Sąd w każdej sprawie o rozwód zarządza przeprowadzenie dowodu z przesłuchania stron, co do tej pory miało miejsce podczas rozprawy.
Przepisy wprowadzone na czas pandemii przełamały tę zasadę i obecnie Sądy powinny orzekać zdalnie.
Zgodnie z „przepisami Covidowymi” od przeprowadzenia posiedzenia zdalnego Sąd może odstąpić tylko w przypadku, gdy rozpoznanie sprawy na rozprawie lub posiedzeniu jawnym jest konieczne, a ich przeprowadzenie w budynku sądu nie wywoła nadmiernego zagrożenia dla zdrowia osób w nich uczestniczących.
W sprawach rozwodowych, jeśli nie towarzyszy nam kolejna fala pandemii, Sądy raczej orzekają stacjonarnie, co oznacza, że rozprawa odbędzie się w Sądzie. Dzieje się tak, ponieważ przesłuchanie stron jest bardzo ważne w toku sprawy o rozwód.
Natomiast po złożeniu odpowiedniego wniosku Sąd może zdecydować, iż będzie orzekać zdalnie, więc może okazać się, iż na rozwód nie będziesz musiał udać się do Sądu, lecz uzyskasz wyrok rozwodowy w trybie zdalnym.
***
Po przeczytaniu: “Rozwód bez rozprawy”, zapraszam również do lektury:
Photo by Sergey Zolkin on Unsplash
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }