Aleksandra Gaczek

adwokat

Prowadzę kancelarię adwokacką w Katowicach, ale działam na terenie całego Śląska i okolic. Doradzam klientom i reprezentuję ich przed sądem w sprawach rodzinnych...
[Więcej >>>]

Rozwód w Katowicach

Aleksandra Gaczek14 lutego 20204 komentarze

Rozwód Katowice - sąd okręgowy w katowicachRozwód Katowice. Adwokat od rozwodów na Śląsku. Adwokat Katowice. Wiele osób pyta mnie o specyfikę spraw rozwodowych w Katowicach. 

Sądem, który orzeka w sprawach o rozwód w Katowicach jest Sąd Okręgowy w Katowicach. Nie ma innego Sądu, który byłby właściwy, jeśli strony zamieszkują w obszarze właściwości tego Sądu.

Dalej przeczytasz o:

 • pozwie o rozwód,
 • podziale majątku przy rozwodzie.

Rozwód w sądzie katowickim

Sprawy rozwodowe rozpoznawane są w dwóch Wydziałach, są nimi:

 • XVII Wydział Cywilny Rodzinny
 • XVIII Wydział Cywilny Rodzinny

W zależności od miasta, które stanowiło ostatnie wspólne miejsce zamieszkania małżonków, a jeden małżonek nadal w nim mieszka, orzekać będzie Sąd Okręgowy w Katowicach, a właściwie Sędzia jednego z dwóch powołanych wyżej Wydziałów. Małżonkowie nie mogą wybrać dowolnie Sądu, właściwość miejscowa spraw o rozwód wynika wprost z przepisów:

Powództwo ze stosunku małżeństwa wytacza się wyłącznie przed sąd, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym jeszcze ma miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu. Z braku takiej podstawy wyłącznie właściwy jest sąd miejsca zamieszkania strony pozwanej, a jeżeli i tej podstawy nie ma – sąd miejsca zamieszkania powoda.

Zakładając, że małżonkowie mieszkali na terenie któregoś z poniższych miast, orzekać o rozwodzie będzie Sąd Okręgowy w Katowicach:

 • Będzin,
 • Bytom,
 • Chorzów,
 • Dąbrowa Górnicza,
 • Jaworzno,
 • Mikołów,
 • Mysłowice,
 • Pszczyna,
 • Siemianowice Śląskie,
 • Sosnowiec,
 • Tychy,
 • Katowice

Sąd Okręgowy w Katowicach mieści się przy ul. Francuskiej 38, jest to duży nowoczesny budynek zaraz obok stacji paliw BP [zobacz w Google Maps].

Początek postępowania – pozew o rozwód

Pozew o rozwód składa małżonek, który jako pierwszy podejmie decyzję o rozwodzie. Moja praktyka zawodowa pokazuje, że czasem oboje małżonkowie decydują się na rozwód, wówczas nie ma znaczenia, który z małżonków złoży pozew o rozwód – w takiej sytuacji drugi małżonek składa odpowiedź na pozew.

Jest to sytuacja typowa dla spraw, gdzie małżonkowie godzą się, iż Sąd nie będzie rozpoznawał, który z nich ponosi winę w rozkładzie pożycia, jest to tak zwany „rozwód bez orzekania o winie”. 

W sytuacji, gdy małżonkowie nie są zgodni co do rozstania lub nie godzą się na rozwód bez orzekania o winie, pozew o rozwód składa ten małżonek, który jest zdeterminowany, aby wziąć rozwód. 

Co powinien zawierać pozew o rozwód?

Ulubioną odpowiedzią każdego prawnika jest „to zależy”. Tak jest i w tym przypadku. Już wyjaśniam. Treść pozwu rozwodowego powinna zawierać pewne standardowe elementy, ale treść każdego pozwu o rozwód będzie się różnić w zależności od tego, jak wygląda stan faktyczny, a więc życie rozwodzących się. 

Istotne jest to, czy: 

 • małżonkowie godzą się na rozwód bez orzekania o winie, 
 • posiadają małoletnie dzieci, a co się z tym wiąże, komu ma przysługiwać władza rodzicielska, czy małżonkowie chcą, aby Sąd orzekał o sposobie wykonywania kontaktów, w jakiej wysokości alimenty ma płacić jeden rodzic na rzecz drugiego,
 • czy Sąd ma orzekać o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania stron przez okres wspólnego zamieszkiwania.

Jeśli osoba wnosząca pozew chce, aby sąd orzekał o winie w rozpadzie pożycia (tzw. rozwód z orzeczeniem o winie), wówczas winę w rozpadzie pożycia należy udowodnić. Niestety same twierdzenia zawarte w pozwie nie będą wystarczające.

Czy w sprawie rozwodowej możliwy
jest podział majątku?

Co ciekawe, mimo przepisu, który umożliwia dokonanie podziału majątku małżeńskiego stron w postepowaniu rozwodowym, Sąd Okręgowy w Katowicach stoi w większości przypadków na stanowisku, że przeprowadzenie podziału tego majątku doprowadzi do zwłoki w postepowaniu rozwodowym i zasadniczo oddala wnioski o podział majątku małżeńskiego.

To stanowisko jest o tyle zrozumiałe, że w postepowaniu o podział majątku przeważnie w skład majątku wchodzi nieruchomość, a jej wycena wymaga opinii biegłego, który potrzebuje czasu na sporządzenie takiej opinii. Taki czas to nierzadko kilka miesięcy, o które zostanie wydłużone postępowanie rozwodowe.

***

Poczytaj jeszcze o:

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 883 937 942e-mail: sekretariat@ggk-kancelaria.pl

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Anna 22 lutego, 2020 o 20:21

Bardzo pomocny artykuł, pewnie niebawem skorzystam.

Odpowiedz

Aleksandra 25 lutego, 2020 o 09:47

Dziękuję, cieszę się, że artykuł jest pomocny.

Odpowiedz

Rafał 24 sierpnia, 2020 o 18:42

Jak cenowo wygląda usługa spozadzenia pozwu i reszta

Odpowiedz

Aleksandra Gaczek 25 sierpnia, 2020 o 09:47

Każda sprawa jest inna, dlatego każdą wyceniamy indywidualnie, w zależności od nakładu pracy. Zapraszam do Kancelarii.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez GGK Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest GGK Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem sekretariat@ggk-kancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: