Rozwód Katowice. Adwokat od rozwodów na Śląsku. Adwokat Katowice. Wiele osób pyta mnie o specyfikę spraw rozwodowych w Katowicach.
Sądem, który orzeka w sprawach o rozwód w Katowicach jest Sąd Okręgowy w Katowicach. Nie ma innego Sądu, który byłby właściwy, jeśli strony zamieszkują w obszarze właściwości tego Sądu.
Dalej przeczytasz o:
- pozwie o rozwód,
- podziale majątku przy rozwodzie.
Rozwód w sądzie katowickim
Sprawy rozwodowe rozpoznawane są w dwóch Wydziałach, są nimi:
- XVII Wydział Cywilny Rodzinny
- XVIII Wydział Cywilny Rodzinny
W zależności od miasta, które stanowiło ostatnie wspólne miejsce zamieszkania małżonków, a jeden małżonek nadal w nim mieszka, orzekać będzie Sąd Okręgowy w Katowicach, a właściwie Sędzia jednego z dwóch powołanych wyżej Wydziałów. Małżonkowie nie mogą wybrać dowolnie Sądu, właściwość miejscowa spraw o rozwód wynika wprost z przepisów:
Powództwo ze stosunku małżeństwa wytacza się wyłącznie przed sąd, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym jeszcze ma miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu. Z braku takiej podstawy wyłącznie właściwy jest sąd miejsca zamieszkania strony pozwanej, a jeżeli i tej podstawy nie ma – sąd miejsca zamieszkania powoda.
Zakładając, że małżonkowie mieszkali na terenie któregoś z poniższych miast, orzekać o rozwodzie będzie Sąd Okręgowy w Katowicach:
- Będzin,
- Bytom,
- Chorzów,
- Dąbrowa Górnicza,
- Jaworzno,
- Mikołów,
- Mysłowice,
- Pszczyna,
- Siemianowice Śląskie,
- Sosnowiec,
- Tychy,
- Katowice
Sąd Okręgowy w Katowicach mieści się przy ul. Francuskiej 38, jest to duży nowoczesny budynek zaraz obok stacji paliw BP [zobacz w Google Maps].
Początek postępowania – pozew o rozwód
Pozew o rozwód składa małżonek, który jako pierwszy podejmie decyzję o rozwodzie. Moja praktyka zawodowa pokazuje, że czasem oboje małżonkowie decydują się na rozwód, wówczas nie ma znaczenia, który z małżonków złoży pozew o rozwód – w takiej sytuacji drugi małżonek składa odpowiedź na pozew.
Jest to sytuacja typowa dla spraw, gdzie małżonkowie godzą się, iż Sąd nie będzie rozpoznawał, który z nich ponosi winę w rozkładzie pożycia, jest to tak zwany „rozwód bez orzekania o winie”.
W sytuacji, gdy małżonkowie nie są zgodni co do rozstania lub nie godzą się na rozwód bez orzekania o winie, pozew o rozwód składa ten małżonek, który jest zdeterminowany, aby wziąć rozwód.
Co powinien zawierać pozew o rozwód?
Ulubioną odpowiedzią każdego prawnika jest „to zależy”. Tak jest i w tym przypadku. Już wyjaśniam. Treść pozwu rozwodowego powinna zawierać pewne standardowe elementy, ale treść każdego pozwu o rozwód będzie się różnić w zależności od tego, jak wygląda stan faktyczny, a więc życie rozwodzących się.
Istotne jest to, czy:
- małżonkowie godzą się na rozwód bez orzekania o winie,
- posiadają małoletnie dzieci, a co się z tym wiąże, komu ma przysługiwać władza rodzicielska, czy małżonkowie chcą, aby Sąd orzekał o sposobie wykonywania kontaktów, w jakiej wysokości alimenty ma płacić jeden rodzic na rzecz drugiego,
- czy Sąd ma orzekać o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania stron przez okres wspólnego zamieszkiwania.
Jeśli osoba wnosząca pozew chce, aby sąd orzekał o winie w rozpadzie pożycia (tzw. rozwód z orzeczeniem o winie), wówczas winę w rozpadzie pożycia należy udowodnić. Niestety same twierdzenia zawarte w pozwie nie będą wystarczające.
Czy w sprawie rozwodowej możliwy
jest podział majątku?
Co ciekawe, mimo przepisu, który umożliwia dokonanie podziału majątku małżeńskiego stron w postepowaniu rozwodowym, Sąd Okręgowy w Katowicach stoi w większości przypadków na stanowisku, że przeprowadzenie podziału tego majątku doprowadzi do zwłoki w postepowaniu rozwodowym i zasadniczo oddala wnioski o podział majątku małżeńskiego.
To stanowisko jest o tyle zrozumiałe, że w postepowaniu o podział majątku przeważnie w skład majątku wchodzi nieruchomość, a jej wycena wymaga opinii biegłego, który potrzebuje czasu na sporządzenie takiej opinii. Taki czas to nierzadko kilka miesięcy, o które zostanie wydłużone postępowanie rozwodowe.
Przygotowała:
Aleksandra Gaczek
adwokat
Przyda Ci się: Kodeks rodzinny i opiekuńczy Dz. U. 1964 Nr 9 poz. 59
Słowa kluczowe: rozwód Katowice; rozwody Katowice; dobry adwokat Katowice; prawnik rozwód Katowice; rozwód Katowice sąd; rozwód w Katowicach; sąd Katowice rozwody; sad w Katowicach rozwody
***
Pozew o alimenty na dziecko
Dla pełnego obrazu kodeksowej regulacji obowiązku alimentacyjnego na moim blogu brakuje jedynie kropki nad „i” czyli wskazówek, jak napisać pozew o alimenty.
Zastanawiałam się, czy przedstawić Ci prosty wzór takiego pozwu, ponieważ każda sprawa jest inna, sytuacja materialna i bytowa każdego z nas też bywa zróżnicowana, a sprawy alimentacyjne wbrew pozorom nie są proste… [Czytaj dalej…]
{ 9 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Bardzo pomocny artykuł, pewnie niebawem skorzystam.
Dziękuję, cieszę się, że artykuł jest pomocny.
Jak cenowo wygląda usługa spozadzenia pozwu i reszta
Każda sprawa jest inna, dlatego każdą wyceniamy indywidualnie, w zależności od nakładu pracy. Zapraszam do Kancelarii.
U mnie kością niezgody jest kwestia orzeczenia o winie. Czytałam, że brak orzeczenia znaczenie przyśpiesza proces rozwodu, a ja bardzo chcę mieć to już za sobą. Z drugiej strony mam wrażenie, że godząc się na taki rozwiązanie, bardzo na tym stracę. Szkoda, że to wszystko jest tak skomplikowane. Dobrze, że stara się Pani choć trochę wyjaśnić procedurę rozwodu.
Rozwód jest naprawdę ciężkim przeżyciem, ja niestety przez to popadłam w alkoholizm, ale dzięki pomocy dobrego specjalisty w końcu udało mi się stanąć na nogi i rozpoczęłam nowe życie
Tak to prawda, warto skorzystać w takiej sytuacji ze wsparcia.
Pozdrawiam!
Szkoda, że zamiast upraszczać prawo to politycy robią wszystko, żeby było jak najtrudniej. Kilkanaście lat temu moja koleżanka przeszła przez cały taki proces bez pomocy prawnej, a obecnie sam mam na głowie coś takiego i to jest po prostu masakra. Bez prawnika nie ma sensu startować.
ciekawy wpis