Aleksandra Gaczek

adwokat

Prowadzę kancelarię adwokacką w Katowicach, ale działam na terenie całego Śląska i okolic. Doradzam klientom i reprezentuję ich przed sądem w sprawach rodzinnych...
[Więcej >>>]

SEPARACJA MAŁŻEŃSKA – czego jeszcze możesz nie wiedzieć o separacji małżonków?

Aleksandra Gaczek16 lutego 2021Komentarze (0)

Częstym pytaniem jakie słyszę jest pytanie czy rozwód na daną chwilę jest właściwy lub możliwy czy też lepiej wnosić o separację małżeńską.

Istotną różnicą w okolicznościach każdej sprawy jest to, że w przypadku orzekania rozwodu rozpad pożycia musi być zupełny i trwały, natomiast przy separacji – tylko zupełny.

Dla mnie jako pełnomocnika w sprawach rozwodowych, jeśli Twoja decyzja o rozwodzie nie jest kategoryczna i nie jesteś w 100 % zdecydowana lub zdecydowany na rozwód, nie ma sensu wszczynać postępowania rozwodowego. Warto wówczas rozważyć separację, bo przy rozwodzie rozpad pożycia powinien mieć zupełny i trwały charakter.

Separacja Małżeńska - samotna kobieta

Separacja małżeńska

To właśnie trwałość rozpadu pożycia implikuje możliwość rozwiedzenia się i różni sprawy rozwodowe od spraw separacyjnych.

Przekładając powyższe na życie, w praktyce oznacza to, że jesteś pewien lub pewna, że nie wyobrażasz sobie powrotu do małżonka lub małżonki i nie chcesz dłużej być związany bądź związana z mężem lub żoną. 

Nie chciałabym dziś rozpisywać się nad różnicami między rozwodem a separacją małżeńską, bardziej chcę przedstawić pewne specyficzne dla separacji warunki, o których możesz nie wiedzieć, a które są istotne dla toku tego postępowania.

Orzeczenie separacji

Pewnie nie wiesz, że orzeczenie separacji może w pewnych okolicznościach nastąpić w postępowaniu nieprocesowym, które co do zasady jest prostsze. Dzieje się tak, ponieważ postępowanie nieprocesowe nie jest tak rygorystyczne pod niektórymi względami jak postepowanie procesowe.

I tak, separacja małżeńska może zostać również orzeczona postanowieniem wydanym w postępowaniu nieprocesowym, ale wyłącznie, jeśli zostały spełnione następujące warunki: 

  • małżonkowie są zgodni co do orzeczenia separacji,
  • małżonkowie nie mają wspólnych małoletnich dzieci.

Tylko w takim przypadku separacja małżeńska może zostać orzeczona w postępowaniu nieprocesowym. Zgodne żądanie małżonków powinno obejmować wolę małżonków skierowaną na orzeczenie separacji.

W mojej ocenie istotne jest również to, że małżonkowie muszą być zgodni wyłącznie co do orzeczenia separacji, a nie jest konieczne, by byli oni zgodni co do dalszych kwestii, jak na przykład do zakresu czy sposobu przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny lub alimentów na rzecz małżonka.

Separacja w trybie procesowym

Jeżeli tylko jeden z małżonków żąda separacji, wówczas Sąd będzie orzekał w trybie procesowym. Sąd wówczas ma obowiązek orzeczenia o tym, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia.

ALE: analogicznie jak w postępowaniu rozwodowym Sąd zaniecha orzekania o winie na zgodny wniosek stron. Wówczas następują skutki takie, jakby żaden z małżonków nie ponosił winy.

Orzeczenie o winie jest zatem obligatoryjnym składnikiem zarówno wyroku rozwodowego, jak i separacyjnego. 

Czytaj też: Rozwód w Katowicach

Wina w separacji małżeńskiej

Orzeczenie o winie w wyroku separacyjnym może mieć wpływ na ustalenie winy w wyroku rozwodowym, jeśli efektem separacji będzie postępowanie o rozwód.

Musisz jednak pamiętać, że nie zawsze orzeczenie winy w wyroku separacyjnym będzie analogiczne do orzeczenia co do winy w rozwodzie.

Jeśli po orzeczeniu separacji małżeńskiej wydarzą się nowe okoliczności między stronami, Sąd weźmie je pod uwagę przy orzekaniu rozwodu, dlatego wyrok separacyjny może się różnić od wyroku rozwodowego.

Co więcej, przy orzekaniu o separacji Sąd orzeknie o zaspokajaniu potrzeb rodziny, o obowiązku alimentacyjnym wobec dzieci, jak również o ewentualnych alimentach pomiędzy małżonkami.

Sąd orzeknie również o władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi oraz o ustaleniu kontaktów z nimi.

Zdjęcie w poście: M.on Unsplash

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez GGK Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez GGK Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: