Aleksandra Gaczek

adwokat

Prowadzę kancelarię adwokacką w Katowicach, ale działam na terenie całego Śląska i okolic. Doradzam klientom i reprezentuję ich przed sądem w sprawach rodzinnych...
[Więcej >>>]

Cała prawda o winie (w sprawie o rozwód)

Aleksandra Gaczek06 lutego 2020Komentarze (0)

Wina winie nie równa. Czyżby?

Tak Maciek rozpoczął dziś rano dyskusję o winie i ostatniej swojej sprawie rozwodowej.  Oczywiście poprosiłam, aby podzielił się swoimi uwagami z szerszym kręgiem osób, stąd kolejny wpis Maćka.

Na początku wyjaśniam, że wpis nie dotyczy – jak może to sugerować tytuł – wina (wytrwanego na przykład), a winy ustalanej podczas postępowania w sprawie o rozwód.

Posłuchaj…

***

Wina w sprawie o rozwód

Wina w rozkładzie pożycia małżeńskiego to obligatoryjny punkt, który musi się znaleźć w wyroku rozwodowym.

Mamy w tym zakresie de facto trzy możliwości: 

 1. wyrok bez orzekania o winie, 
 2. określenie, że winę ponosi jeden z małżonków lub 
 3. wskazanie, iż winnym rozpadu małżeństwa są oboje małżonkowie.

Moi Klienci nieczęsto decydują się na skorzystanie w pierwszego rozwiązania … często słyszę: „Panie Mecenasie, on mnie zdradził“, „Panie Mecenasie, ona mnie zostawiła“, „Chcę rozwodu z jego winy“, „Nie zgadzam się na bez orzekania o winie“. 

Abstrahując od pobudek emocjonalnych rozwodzących się małżonków, domaganie się orzeczenia winy musi mieć podstawę nie tylko w stanie faktycznym konkretnej sprawy, ale także w obowiązujących przepisach kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. 

Chcę Ci przedstawić zatem przypadki, kiedy Sąd orzeka o tym, który z małżonków ponosi winę za rozpad małżeństwa i na jakich podstawach takie orzeczenie może być oparte. 

Według słownika języka polskiego, wina to:

Czyn naruszający normy postępowania, przyczyna czegoś złego.

W zasadzie w postępowaniu w sprawie o rozwód wina definiowana jest zgodnie z jej potocznym znaczeniem ale kluczowe jest tu odniesienie do praw i obowiązków jakie mają względem siebie małżonkowie. 

I tak… żeby w ogóle domagać się ustalenia winy drugiego małżonka, Klienci naszej Kancelarii najczęściej wskazują następujące okoliczności:

 • związek jednego z małżonków z innym partnerem w czasie trwania małżeństwa,
 • nieodpowiednie zachowanie się małżonka (np. urządzanie awantur, bicie, zniewagi),
 • odmowa współżycia fizycznego,
 • popełnienie przestępstwa na szkodę współmałżonka, jeżeli miało wpływ na rozkład pożycia,
 • alkoholizm i uleganie innym nałogom,
 • opuszczenie małżonka,
 • przemoc domowa,
 • nieprzyczynianie się do zaspokajania potrzeb rodziny,
 • czy nawet naganny stosunek do członków rodziny współmałżonka.

Wobec tego, że kodeks rodzinny i opiekuńczy nie wylicza konkretnych okoliczności kiedy można mówić o zawinieniu w rozpadzie małżeństwa, wskazywane przez małżonków okoliczności winy – jak wyżej – są w zasadzie zgodne z orzecznictwem dotyczącym problemu winy rozwodu.

Co ciekawe, Sąd Najwyższy jasno zapatruje się na tezę, że przy przypisywaniu małżonkom winy w wyroku rozwodowym nie ma znaczenia okoliczność, który z małżonków ponosi winę “większą”, a który “mniejszą”, jednak praktyka Sądów orzekających rozwód jest w tej materii różna…

W tym miejscu ważna uwaga – aby domagać się zawinienia, powyższe okoliczności należy nie tylko ładnie opisać, ale przede wszystkim… udowodnić przed Sądem.

***

Koniecznie poczytaj jeszcze o Alimentach oraz o problemach w kredytem przy rozwodzie.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez GGK Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez GGK Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: