Czy wiesz, jak rozliczyć nakłady z majątku osobistego poczynione majątek na wspólny przy podziale majątku małżeńskiego?
Niewiele osób wie, że jeśli jeden z małżonków dokonał nakładów, czyli ulepszył w jakiś sposób majątek wspólny, a środki na ten cel pochodziły z jego majątku osobistego – może ubiegać się o rozliczenie poczynionych nakładów w postępowaniu o podział majątku.
Rozliczenie nakładów
Aktualnie analizuję następującą sprawę – strony są aktualnie już po rozwodzie, dalej łączy je współwłasność potężnego domu.
Weryfikuję zasady i sposób podziału majątku, w toku analizy dowiaduję się, że jedna ze stron przekazała własne środki, pozyskane przed zawarciem małżeństwa, na zakup działki gruntu pod przyszłą budowę domu z małżonkiem.
Zakupu działki strony dokonały już po zawarciu małżeństwa, tytularnie w akcie notarialnym są więc współwłaścicielami, następnie wybudowały na działce dom.
Wydaje się, że skoro w akcie widnieją oboje małżonkowie – podział majątku powinien odbywać się w ten sposób, że jeden z nich przejmie nieruchomość, a drugi otrzyma środki pieniężne odpowiadające połowie wartości nieruchomości.
Tak może się wydawać w pierwszej chwili, jednak z prawnego punktu widzenia sprawa jest bardziej złożona – otóż małżonek, który wyłożył środki własne na zakup działki, może ubiegać się o zwrot poczynionych nakładów.
W doktrynie i w praktyce sposób rozliczania takich nakładów może stwarzać trudności, jednak w kolejnych wpisach postaram się przybliżyć, jak można obliczyć, jaka wartość winna podlegać spłacie.
W moim przypadku małżonek wyłożył 3.000 zł na zakup niezabudowanej działki gruntu kilkanaście lat temu. Obecnie dom jest warty kilka milionów złotych, a rozliczenie poczynionego nakładu winno odbywać się według cen z daty dokonania podziału.
Zatem pewnie dochodzisz teraz do wniosku, że przecież nie może otrzymać zwrotu 3.000 zł – i słusznie myślisz.
Jak rozliczyć nakłady z majątku osobistego poczynione majątek na wspólny przy podziale majątku małżeńskiego?
Rozliczenie nakładów z majątku osobistego na majątek wspólny zgromadzony w okresie trwania małżeństwa można przeprowadzić na kilka sposobów.
Oto kilka kluczowych kroków, które mogą pomóc w tym procesie:
1. Dokumentacja nakładów: Zgromadź dowody na dokonane nakłady: faktury, umowy oraz inne dokumenty potwierdzające wydatki, fotografie, a nawet zeznania świadków.
2. Określenie wartości majątku wspólnego: Zidentyfikuj wartość majątku wspólnego w momencie włożenia nakładów. Różne elementy mogą mieć różną wartość rynkową. Podaj wartość orientacyjnie, w toku sprawy o podział wartość ta i tak pewnie będzie przedmiotem weryfikacji przez biegłego.
3. Ustalenie wysokości nakładów: Postaraj się oszacować wysokość nakładów z majątku osobistego. Ważne jest, aby określić, jakie dokładnie wydatki zostały poniesione i w jaki sposób przyczyniły się one do zwiększenia wartości majątku wspólnego.
Rozliczenie nakładów: kiedy już zgromadzisz wszystkie informacje, możesz rozważyć kilka opcji:
- Zwrócenie nakładów: W niektórych sytuacjach osoba, która poniosła nakłady, może domagać się ich zwrotu – w moim przypadku jest to oczywiście niemożliwe, ponieważ nie da się oddzielić działki gruntu od poczynionej na niej budowy domu.
- Ustalenie udziałów w majątku wspólnym: można spróbować ustalić zmiany w udziałach w majątku wspólnym, które mogły wyniknąć z włożonych nakładów.
- Dokonanie spłaty z tytułu poczynionych nakładów: po ustaleniu wartości majątku sprzed nakładów, następnie po ustaleniu tej wartości po – możesz domagać się zwrotu różnicy, będzie ona odpowiadać wartości nakładów, jakie zostały przez Ciebie poczynione.
4. Konsultacja z prawnikiem: W przypadku skomplikowanych sytuacji zapraszam Cię do skorzystania z porady prawnej, aby upewnić się, że wszystkie aspekty zostały prawidłowo ustalone, mogę też reprezentować Cię w sprawie o podział majątku.
Aleksandra Gaczek
adwokat
Zdjęcia: Marek Studzinski, Mikhail Nilov
***
Problemy z wykonywaniem kontaktów z dzieckiem w wakacje
Rodzice często napotykają różnorodne problemy z wykonywaniem kontaktów z dzieckiem w czasie wakacji.
Aby minimalizować potencjalne problemy, warto wcześniej planować letni wypoczynek, aby oboje rodzice mieli szansę na wakacyjny wyjazd z pociechą.
W ten sposób dziecko może mieć zapewniony wypoczynek i spędzenie czasu z każdym z rodziców [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }