Nie jestem pewna czy wiesz, ale nawet w sytuacji, w której sąd na wniosek stron odstępuje od orzeczenia, który z małżonków jest winien rozpadu pożycia (czyli ma miejsce rozwód bez orzekania o winie), można dochodzić alimentów od drugiego małżonka.
Jednak wyłącznie w sytuacji, w której małżonek dochodzący alimentów znajduje się w sytuacji niedostatku.
Czy orzeczenie winy w rozwodzie ma wpływ
na alimenty małżonka
Kodeks rodzinny i opiekuńczy przewiduje wprost, jakie przesłanki muszą zaistnieć, aby możliwym było ubieganie się o alimenty od drugiego małżonka:
Małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego.
Powyższy przepis Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego dotyczy dwóch sytuacji:
- Braku orzekania o winie na wniosek stron,
- Orzekania o winie i uznania, iż rozwód nastąpił z winy obojga małżonków.
W obydwu powyższych sytuacjach do alimentacji będzie uprawniony:
- małżonek niewinny (przy braku orzekania o winie – sytuacja pierwsza)
- małżonek współwinny (przy orzekaniu przez Sąd o winie i uznaniu, że leży ona po stronie obojga małżonków – sytuacja druga)
ale w obydwu sytuacjach pod warunkiem, że małżonek taki znalazł się w niedostatku.
Wina jednego małżonka w rozpadzie
pożycia małżeńskiego
Sytuacja zobowiązania alimentacyjnego wobec małżonka wygląda inaczej, gdy sąd orzeknie, iż wyłącznie jeden z małżonków jest winny rozpadu pożycia, które doprowadziło do rozwodu.
W Kodeksie Rodzinnym i Opiekuńczym czytamy:
Jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku.
Przepis jest sformułowany w sposób jasny i zgodnie z jego brzmieniem:
- jeśli jeden z małżonków jest wyłącznie winny, a sytuacja materialna drugiego małżonka, tego niewinnego pogarsza się, to od małżonka winnego dochodzić można alimentów, zaznacza, że stan niedostatku małżonka niewinnego nie musi wstąpić
- nie ma w tym przypadku ograniczenia zobowiązania alimentacyjnego w latach, jednak po zawarciu przez małżonka niewinnego nowego związku, obowiązek alimentacyjny małżonka winnego rozpadu pożycia wygaśnie
Ograniczenie alimentacji małżonka do 5 lat
W mojej praktyce spotykam się z pytaniem, czy alimenty na małżonka płaci się jedynie przez okres 5 lat.
Otóż ograniczenie czasowe obowiązku alimentacyjnego do 5 lat dotyczy wyłącznie sytuacji, w której Sąd nie orzekał o winie na wniosek stron (to sytuacja opisana powyżej, w której małżonek uprawniony winien znaleźć się w niedostatku, aby móc skutecznie dochodzić alimentów od drugiego małżonka).
Reasumując…
Czasowe ograniczenie obowiązku alimentacyjnego między rozwiedzionymi małżonkami nie wchodzi w rachubę, gdy zobowiązanym do alimentacji jest małżonek winny rozkładu pożycia, i to niezależnie od tego, czy zobowiązany jest w stosunku do małżonka, który także jest winny rozkładu, czy w stosunku do małżonka, który winy za rozkład pożycia nie ponosi.
Tak więc nie ma mowy o ograniczeniu czasowym alimentacji w dwóch przypadkach:
– małżonek zobowiązany do alimentacji został uznany za wyłącznie winnego rozpadu pożycia,
– oboje małżonkowie są winni (ale uwaga: tutaj konieczne jest wykazanie stanu niedostatku małżonka uprawnionego do alimentów).
Tematyka roszczeń alimentacyjnych wobec małżonka po rozwodzie jest złożona i może wydawać się skomplikowana, dlatego będą ją przybliżać w kolejnych artykułach na blogu.
Zapraszam Cię serdecznie do lektury.
***
Przeczytaj też: Jak długo trzeba poczekać na rozwód w Katowicach?
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }