Aleksandra Gaczek

adwokat

Prowadzę kancelarię adwokacką w Katowicach, ale działam na terenie całego Śląska i okolic. Doradzam klientom i reprezentuję ich przed sądem w sprawach rodzinnych...
[Więcej >>>]

Rozwód a wspólne zwierzę

Aleksandra Gaczek12 stycznia 2022Komentarze (0)

Temat rozwód a wspólne zwierzę jest pomijany często przy sprawach rozwodowych, jednak w sytuacji rozpadu rodziny to, z kim zostanie zwierzę, nierzadko stanowi źródło konfliktu.

Naturalnie najlepszym rozwiązaniem jest sytuacja, kiedy małżonkowie są zgodni co do losów zwierzęcia, co jednak, jeśli zgody nie ma?

Rozwód a wspólne zwierzę

Miałam przyjemność wypowiedzieć się o losach zwierząt podczas rozwodu na łamach dzisiejszego wydania Rzeczpospolitej, artykuł na ten temat możesz znaleźć tutaj:

https://www.rp.pl/prawo-rodzinne/rozwod-z-domowym-czworonogiem

Zachęcam Cię również do lektury wpisu blogowego Kancelarii, możesz tutaj znaleźć tutaj artykuł na ten temat >>

Natomiast najbardziej istotną kwestią w sprawach rozwodowych, kiedy spór również obejmuje losy zwierzęcia jest to, że w przeciwieństwie do ustawodawstwa krajów europejskich (Hiszpania, Francja czy Portugalia) w Polsce nie znajdziemy aktu prawnego ani przepisu prawa, który wprost traktowałby o prawach zwierząt podczas rozpadu rodziny i małżeństwa.

Z jednej strony ustawa o prawach zwierząt traktuje zwierzęta podmiotowo, z drugiej strony Kodeks Cywilny na potrzeby działu majątku wciąż traktuje zwierzę jak rzecz.

Kodeks rodzinny i opiekuńczy milczy w przedmiotowej tematyce, tymczasem zwierzę jest przecież członkiem rodziny.

Zatem widzimy niespójność w prawie, ponieważ z jednej strony zwierzę podlega procesowi „działowemu” majątku małżonków wedle uregulowań prawa cywilnego, z drugiej strony ustawa o prawach zwierząt traktuje pupila jako istotę zdolną do uczuć.

Mamy lukę prawną, gdyż brak regulacji, która zabezpieczałaby interesy zwierząt domowych i członków rodziny, uwzględniając emocjonalny charakter więzi między poszczególnymi członkami rodziny a pupilem.

Zwierzę domowe a dobra osobiste

Tymczasem prawo do więzi emocjonalnej z psem czy kotem może być traktowane w kategorii dóbr osobistych i jako takie winno podlegać ochronie. Temat jest istotny, ponieważ mowa o istotach odczuwających, które samodzielnie nie są w stanie bronić swoich praw.

Art. 23. kodeksu cywilnego: Dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach.

Dodam, że w praktyce zawodowej spotkałam się z sytuacjami wykonywania „kontaktów” ze zwierzęciem po rozwodzie, naturalnie nie są to sytuacje, które są unormowane prawnie.

Byłam również świadkiem sytuacji porzucenia zwierzęcia przez właściciela po rozpadzie małżeństwa, pies pozostał z małżonką, która nie była wiodącym opiekunem psa, a która w konsekwencji sprzedała wspólny dom małżonków „wraz z psem”, szczęśliwie zadbała o to, aby pies w tym przypadku trafił do kochających i troskliwych nowych opiekunów.

Wydawać się powinno, że podczas podziału majątku, którego część stanowił pupil, kiedy brak zgody małżonków co do losów zwierzęcia, Sąd mądrze powinien uwzględniać, z kim zwierzę było bardziej związane i ten stan winien uwzględnić. Jest to jednak zawsze obarczone ryzykiem manipulacji drugiej strony.

Tym samym uważam, że zwierzęta powinny być traktowane w sytuacjach podziału majątku czy rozwodu w sposób szczególny, a prawo winno zapewnić im ochronę.

Na przestrzeni ostatniego tygodnia Hiszpania podjęła kroki, aby wprowadzić do systemu prawnego regulacje służące ochronie dobra zwierząt podczas rozwodu lub rozpadu związku. W mojej ocenie jest to słuszny kierunek.

Przygotowała:

Aleksandra Gaczek
adwokat

Przyda Ci się: Kodeks rodzinny i opiekuńczy, art. 23 kodeksu cywilnego – dobra osobiste

Słowa kluczowe: rozwód a zwierzę, rozwód a zwierzęta, podział majątku po rozwodzie, rozwód a pies, zwierzę domowe a rozwód.

Zajrzyj też do: Rozwód! Co z psem?

***

Pozew o alimenty na dziecko

Dla pełnego obrazu kodeksowej regulacji obowiązku alimentacyjnego na moim blogu brakuje jedynie kropki nad „i” czyli wskazówek, jak napisać pozew o alimenty na dziecko.

Zastanawiałam się, czy przedstawić Ci prosty wzór takiego pozwu, ponieważ każda sprawa jest inna, sytuacja materialna i bytowa każdego z nas też bywa zróżnicowana, a sprawy alimentacyjne wbrew pozorom nie są proste… [Czytaj więcej… ]

 

 

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez GGK Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez GGK Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: