Aleksandra Gaczek

adwokat

Prowadzę kancelarię adwokacką w Katowicach, ale działam na terenie całego Śląska i okolic. Doradzam klientom i reprezentuję ich przed sądem w sprawach rodzinnych...
[Więcej >>>]

Rozwód bez winy – kiedy warto?

Aleksandra Gaczek16 listopada 2020Komentarze (0)

Dwoje młodych ludzi podejmuje decyzję o małżeństwie. Powodem jest uczucie i chęć spędzania ze sobą każdej wolnej chwili. Biorą ślub, jednak po wspólnym zamieszkaniu szybko okazuje się, że życie u boku drugiego partnera wcale nie wygląda różowo, a po próbie zmian wspólnie dochodzą do przekonania, że nic się nie zmieniło i nie zmieni…

Co wówczas?

Rozwód bez winy dwóch małżonków

Rozwód bez winy wymaga obopólnej zgody

Musisz wiedzieć, że rozwód bez orzekania o winie jest możliwy, jednakże małżonkowie muszą być co do tego zgodni, muszą przed Sądem (lub w pismach) oświadczyć, że ich wolą jest nieorzekanie przez Sąd o winie w rozpadzie pożycia. 

W sytuacjach, w których małżonkowie inaczej wyobrażali sobie wspólne życie i nie potrafili znaleźć rozsądnego kompromisu w sytuacjach konfliktowych, winią się wzajemnie za taki stan, ale nie potrafią jasno stwierdzić, że zawiniła wyłącznie jedna strona, warto rozważyć rozstanie z pozwem rozwodowym bez orzekania o winie.

Mam na myśli sytuacje, w których jeden z małżonków zawinił w określonych obszarach życia, natomiast drugi w innych.

Dlaczego?

Dlatego, że istnieje spore prawdopodobieństwo, że Sąd w takich sytuacjach orzeknie rozwód z winy obojga małżonków, a postępowanie przed Sądem będzie trwało zdecydowanie dłużej.

Jakie są plusy decyzji o nieorzekaniu przez Sąd
o winie w rozpadzie pożycia?

Na pewno takie, że postępowanie trwa krócej, rozwód często jest możliwy nawet przy pierwszej rozprawie. Taka sytuacja jest możliwa nawet, jeśli z małżeństwa pochodzą małoletnie dzieci, wówczas strony powinny przed datą pierwszej rozprawy, najlepiej już w pozwie lub odpowiedzi na pozew, ustalić podstawowe kwestie co do zamieszkania dzieci, władzy rodzicielskiej, alimentów, kontaktów.

Gotowe stanowisko zdecydowanie przyspieszy postępowanie.

Pewnie zastanawiasz się teraz, dlaczego w takim razie tak częste są rozwody, w których małżonkowie dochodzą winy w rozpadzie pożycia…

Przeczytaj też o rozwodzie w Katowicach>>

Dzieje się tak dlatego, że osoba, która czuje się pokrzywdzona decyzją o rozstaniu chce, aby stan faktyczny znalazł odzwierciedlenie w wyroku rozwodowym, ponadto często decyduje również czynnik ekonomiczny, przy orzeczeniu winy małżonek wyłącznie winny może zostać zobowiązany do płacenia alimentów na rzecz małżonka niewinnego, niezależnie od tego, czy małżonek niewinny znalazł się w niedostatku czy też nie.

Postępowanie rozwodowe to często ostatnia szansa na wykazanie, że druga strona dopuściła się poważnych zaniedbań w wypełnianiu obowiązków małżeńskich, co w ocenie strony pokrzywdzonej winno znaleźć odzwierciedlenie w akcie, który kończy byt związku małżeńskiego czyli w wyroku rozwodowym.

Zdjęcie: Brooke Cagle on Unsplash

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez GGK Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez GGK Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: